شنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۷

با حضور نویسنده اثر؛

نشست نقد و بررسی کتاب «خون‌مردگی» در کتابخانه علامه دهخدای ری برگزار شد

نقد و بررسی کتاب خون مردگی

نشست نقد و بررسی کتاب «خون‌مردگی» نوشته الهام فلاح در کتابخانه عمومی علامه دهخدا شهرستان ری برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی تهران، نشست نقد و بررسی کتاب «خون‌مردگی»  با حضور الهام فلاح، نویسنده کتاب، مجید قیصری، منتقد و جمعی از علاقه‌مندان کتاب و کتابخوانی در کتابخانه عمومی علامه دهخدای شهرستان ری برگزار شد. «خون‌مردگی»، برنده جایزه ادبی پروین اعتصامی در سال ۹۵، روایتی عاشقانه با طعم جنگ تحمیلی است. داستان عشقی که در سال‌های پایانی جنگ آغاز می‌شود و سرنوشتش تا بیست‌وسه سال بعد ادامه پیدا می‌کند.

الهام فلاح، نویسنده اثر در خصوص این کتاب گفت: «خون‌مردگی» نتیجه درگیری خانواده من با جنگ تحمیلی بود و شرایط دوری، شهادت و اسارت یکی از اعضای خانواده را بیان کرده است. علت نام‌گذاری کتاب این است که بعد از هر ضربه مهلک در زمان جنگ و اسارت، اثر کبودی و دمل چرکین برجای می‌ماند و این عشق نافرجام به همان کبودی و سیاهی شباهت دارد.

وی با اشاره به استفاده از گویش جنوبی در فصل اول داستان، در این خصوص گفت: به اعتقاد من با این روش مناطق جنوبی در ذهن خواننده تداعی می‌شود و داستان ملموس‌تر به نظر می‌رسد.

در ادامه مجید قیصری، منتقد حاضر در نشست اظهار داشت: در فرهنگ ایرانی زن به پایداری عشق به خانواده اعتقاد دارد و این حس در تمام فصل‌های کتاب به خواننده منتقل می‌شود. همچنین نگرانی‌هایی از نوع زنانه مانند پسر داشتن، چندهمسری مردان عرب، رفتن عامر (نامزد ابتسام) به جنگ و مفقود شدنش و ... از نکات برجسته کتاب است.

وی افزود: در جامعه از رشادت‌های مردانه در جنگ صحبت می‌شود و کمتر به عشق‌ها و فداکاری‌های زنانه توجه شده است؛ کتاب «خون‌مردگی» به این مسئله توجه داشته است.

به گفته منتقد استفاده از گویش جنوبی در فصل اول داستان برای خواننده خسته‌کننده است و از جذابیت اثر می‌کاهد.

در ادامه الهام فلاح به پرسش‌های مطرح‌شده از سوی مخاطبان پاسخ داد و این نشست با برگزاری جشن امضا خاتمه یافت.