شنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۵

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی هرمزگان:

کتابخانه‌ های عمومی باید به پاتوق اجتماعی تبدیل شوند

image.jpeg

محسن زینلی تختی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان در جلسه شورای اداری رؤسای کتابخانه‌های عمومی بر لزوم تبدیل کتابخانه‌های عمومی به پاتوق‌هایی اجتماعی تأکید کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی هرمزگان، جلسه شورای اداری رؤسای کتابخانه‌های عمومی استان، ۱۶ اردیبهشت‌ماه با حضور محسن زینلی تختی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان؛ علیرضا مدرس، سرپرست معاونت کتابخانه‌های عمومی استان؛ علی زمانیان، رئیس اداری و مالی اداره کل؛ امیرحسین حیدری، رئیس اداره کتابخانه‌ها و همکاری‌های اداره کل و رؤسای کتابخانه‌های عمومی استان در سالن اجتماعات اداره کل برگزار شد.

در این نشست محسن زینلی تختی با اشاره به ظرفیت‌های مختلف کتابخانه‌های عمومی در راستای توسعه فرهنگ، بیان کرد: با برنامه‌ریزی‌های منظم و پشتکار کتابداران، کتابخانه‌ها می‌توانند به بهترین پاتوق اجتماعی برای مردم تبدیل شوند و در فضایی صمیمی و دوستانه نسبت به گسترش فرهنگ کتابخوانی و به‌تبع آن پیشرفت جامعه اقدام کنند. بنابراین ضروری است به بررسی راهکارهای تبدیل کتابخانه  به پاتوق اجتماعی فکر کنیم و برای اجرایی شدن این هدف از تمامی ظرفیت‌های موجود در کتابخانه‌ها بهره گیریم.

خلاقیت، رمز موفقیت در کار و زندگی است

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان در ادامه خلاقیت را رمز موفقیت در زندگی و کار دانست و ادامه داد: انسان گرفتار روزمرگی با مرگ خلاقیت مواجه است. تکرار مکررات و پیاده‌سازی کارهای هرروزه مانعی برای بروز ایده‌های نو خواهد شد و کسی که توانایی آفرینش را از دست بدهد دچار پسرفت در کارها می‌شود.

جذب منابع مالی، مسیری برای توسعه کتابخانه‌های عمومی

علیرضا مدرس، سرپرست معاونت کتابخانه‌های عمومی استان ضمن ارائه گزارشی از شاخص‌های اعضا، امانت، درآمدها و ... در چند سال اخیر بیان کرد: ما به‌عنوان اعضای یک خانواده، باید برای جذب منابع مالی چون نیم درصد درآمد شهرداری‌ها، کمک‌های خیرین و ... تلاش کنیم تا به‌این‌ترتیب بتوانیم پروژه‌های عمرانی ناتمام نهاد را به بهره‌برداری برسانیم.

در ادامه امیرحسین حیدری، رئیس اداره کتابخانه‌ها و همکاری‌ها بر ضرورت وجود روابط دوستانه بین همکاران تأکید کرد و گفت: همکاری و همدلی مجموعه کتابداران و کارشناسان در سال گذشته، پیشرفت‌های بسیار خوبی را برای کتابخانه‌های عمومی استان به دنبال داشت.

وی ادامه داد: برای ترویج فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی باید به گسترش زیرساخت‌ها و تجهیز کتابخانه‌ها پرداخت؛ اولویت‌ها و اهداف کاری را مشخص و برای رسیدن به آن‌ها برنامه‌ریزی کرد.

در ادامه علی زمانیان، رئیس اداری و مالی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان بر لزوم توجه به مواردی چون استفاده از مجتمع‌های فرهنگی بدون استفاده به‌عنوان کتابخانه، نصب تابلوی راهنمای کتابخانه‌ها در سطح شهرها، خرید کتاب از نویسندگان بومی، ساخت المان‌های کتابخوانی در سطح شهر و ... تأکید کرد.