سه‌شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۵

شهردار همدان:

همدان همواره جایگاهی بالا در ترویج فرهنگ مطالعه داشته است

بازدید شهردار همدان از کتابخانه

شهردار همدان: جایگاه بالا همدان در ترویج فرهنگ مطالعه مرهون تلاش جهادی مجموعه اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی است.

به گزارش روابط عمومی اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی همدان، عباس صوفی؛ شهردار همدان و هیئت همراه وی در راستای حمایت از کتابخانه‌های عمومی استان و توسعه همکاری‌ها، از کتابخانه مرکزی همدان بازدید کردند و سپس با مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان و دیگر مسئولان این اداره‌کل به گفتگو نشستند.

عباس صوفی در این بازدید با اشاره به اینکه «همدان همواره جایگاهی بالا در ترویج فرهنگ مطالعه داشته است»، اظهار کرد: هرآنچه بتوانیم در توسعه کتاب و کتابخوانی کمک کنیم آن را دریغ نخواهیم کرد.

وی با تاکید به اینکه «باید برای کتابخوانی برندسازی کرد و ما آمادگی آن را داریم، که کمک کنیم تا همدان به عنوان شهر کتاب انتخاب شود»، افزود: باید در تمام پارک‌های همدان مخزن کتاب ایجاد شود.

صوفی با بیان اینکه «از این طرح استقبال خواهیم کرد و چندین بوستان را می‌توان برای اجرای آن انتخاب و حتی هزینه‌های مخزن و نیرو را نیز پرداخت کرد»، گفت: نهاد کتابخانه‌ها را یکی از ارگان‌های بسیار نزدیک به شهرداری دانسته و پیشرفت آن را پیشرفت خود می‌دانیم.

شهردار همدان با تاکید بر اینکه «کتابخانه‌ها را از خانواده شهرداری می‌دانیم»، تاکید کرد: در توسعه هر چه بهتر امر کتابخوانی اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی همدان را کمک خواهیم کرد.

وی با اشاره به اینکه «تابلوهای راهنمای شهری معرفی کتابخانه‌ها باید مورد توجه باشد»، افزود: اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان در خصوص تعبیه المان‌های کتاب در سطح شهر پیشنهاد دهد تا کارهایی صورت گیرد.

صوفی با بیان اینکه «می‌توان نیم درصد سهم شهرداری به اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان را در کارهای عمرانی تعریف کرد»، گفت: در قالب فضای سبز، آسفالت و ... می‌توانیم اقداماتی را برای اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی همدان انجام دهیم.

شهردار همدان بیان کرد: مجموعه اداره کل کتابخانه های عمومی اثرگذاری خاصی را در اعتلای فرهنگی جامعه دارد و هدف ما توسعه همکاری‌ها برای انجام اقدامات فرهنگی است.

در ادامه این جلسه عاطفه زارعی؛ مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان با بیان اینکه «در حوزه فرهنگی، شهرداری‌ها کمک‌های خوبی را به مجموعه اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان داشته‌اند»، اظهار کرد: امیدوارم در آینده نیز شاهد کمک‌های بیشتری از سوی این سازمان باشیم.

وی، با بیان اینکه «در جهان حکومت‌های محلی پشتیبان کتابخانه‌ها هستند»، بیان کرد: در حال حاضر هزینه نیروی انسانی، تامین منابع اطلاعاتی و... از طریق نهاد کتابخانه‌های عمومی تامین می‌شود که نیاز است برای بودجه جاری سهم نیم درصد از شهرداری پرداخت شود.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان با اشاره به اینکه «برخی از کتابخانه‌ها به صورت مشارکتی با همکاری سازمان شهرداری اداره می‌شود»، گفت: تهیه مکان و تجهیزات این نوع کتابخانه‌ها به عهده شهرداری است و ما نیز منابع را تامین و آن را اداره می کنیم.

زارعی از حمایت‌های دستگاه‌های استانی تقدیر به عمل آورد و با اشاره به اینکه «سال گذشته با استاندار همدان جلسه‌ای داشتیم که مشکل بودجه‌ای خرید کتاب‌های نویسندگان بومی مطرح شد و وی کمک‌هایی را در این زمینه اختصاص داد»، تاکید کرد: این اقدام باعث شد کتاب‌های نویسندگان بومی گردش داشته باشد و از آنها نیز به نوعی حمایت صورت گیرد.

وی با اهمیت به مشارکت سایر سازمان‌ها در ارتقای فرهنگ مطالعه، افزود: با هم افزایی می‌توانیم به بسیاری از اهداف از جمله انتخاب همدان به عنوان پایتخت کتاب، برسیم و شاهد اعتلای جایگاه کتاب و کتابخوانی در سطح استان باشیم.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان با اشاره به انتخاب همدان به عنوان پایتخت گردشگری آسیا، جانمایی تابلوهای شهری در معرفی کتابخانه‌های همدان را لازم دانست و افزود: تنها ۶ استان در کشور دارای کتابخانه مرکزی هستند که همدان جزوی از آنهاست.

وی خطاب به شهردار همدان گفت: شهردار سابق زحمات بسیاری در مدیریت کشیدند و اقدامات شما نیز به عنوان یک شهردار جوان مشهود و محسوس است که امیدوارم با این روحیه بالا شاهد افزایش چشمگیر همکاری‌ها و حمایت‌ها باشیم.

وی با اشاره به اینکه «کتابخانه مرکزی همدان ظرفیت خوبی برای حضور گردشگران خارجی و بازدید آنها از این مجموعه را دارد»، افزود: وقتی دانشجوی الجزایری از بخش دکتر اذکایی بازدید کرد، تصور نمی‌کرد که چنین کتابخانه‌ای با ظرفیت بالا در همدان باشد.

زارعی ادامه داد: با همکاری این دانشجوی الجزایری نمایشگاهی در این کتابخانه برگزار کردیم که این امر باعث شد بسیاری از دانشجویان خارجی از این کتابخانه بازدید کنند و با فضای کتابخانه آشنا شوند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان با بیان اینکه «قطعا همه ما برای نسل‌ آینده سرمایه‌گذاری می‌کنیم  و چنانچه این سرمایه‌گذاری به سمت کتابخوانی سوق داده شود شاهد توسعه پایدار در سطح کشور خواهیم بود»، افزود: وقتی رفتاری شکل گیرد به سختی می‌توان آن را تغییر داد و این بسیار حائز اهمیت است.

وی در ادامه به همکاری‌ها با شهرداری همدان اشاره کرد و با بیان اینکه «سه اتوبوس مطالعه در سطح شهر همدان با همکاری خوب مدیرعامل سابق اتوبوس‌رانی همدان راه‌اندازی شده که تمام کتاب‌های آنها را اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان تامین کرده است»، گفت: افزایش تعداد اتوبوس‌های مطالعه از سوی سازمان اتوبوسرانی با مشکل بودجه همراه بود که امیدوارم با همراهی شما این مشکل نیز حل شود.

وی با اشاره به ضرورت راه‌اندازی کتابخانه سیار در سطح شهر همدان، افزود: برخی از مناطق پرتراکم شهر همدان کتابخانه ندارند که می‌توان از ظرفیت اتوبوس سیار در آنجا بهره برد.

زارعی با اشاره به اینکه «آمادگی راه‌اندازی اتوبوس سیار با همراهی شهرداری در سطح شهر همدان را داریم»، خاطرنشان کرد: در برخی از مناطق کشور این طرح با وجود حامی مالی انجام شده و نتیجه بخش بوده که می‌توانیم ما نیز در این زمینه ورود کنیم.