چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۶

با حضور مدیرکل برنامه‌ریزی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور؛

دبیرخانه جشنواره «شهر می‌خواند» در خمینی‌شهر آغاز به کار کرد

 آیین افتتاح جشنواره «شهر می‌خواند» در شهرستان خمینی‌شهر

دبیرخانه دائمی جشنواره «شهر می‌خواند» و بنیاد مطالعه با حضور مدیرکل برنامه‌ریزی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در خمینی‌شهر اصفهان آغاز به کار کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی اصفهان، آیین افتتاح دبیرخانه دائمی جشنواره «شهر می‌خواند» و بنیاد مطالعه با حضور مدیرکل برنامه‌ریزی نهاد، امام‌جمعه خمینی‌شهر، سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان و دیگر مسئولین شهرستانی برگزار شد.

سیامک محبوب، مدیرکل برنامه‌ریزی نهاد در این مراسم اظهار داشت: همواره کتابخانه‌های عمومی در کشورهای پیشرفته دنیا زمینه‌ساز رشد و ارتقا  بوده‌اند و برای ترویج و توسعه مطالعه، چاره‌ای جز توسعه کتابخانه‌های عمومی نداریم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۸۰ درصد از مردم کشور به کتابخانه‌های عمومی دسترسی ندارند، افزود: در استان اصفهان ۱۳ شهر، ۷ روستا با جمعیت بیش از ۴ هزار نفر و ۱۶ روستا با جمعیت بین ۲۵۰۰ تا ۴ هزار نفر فاقد کتابخانه هستند.

مدیرکل برنامه‌ریزی نهاد پیرامون عوامل موفقیت طرح «شهر می‌خواند» گفت: باید گروه‌های مطالعاتی کوچک مردم‌نهاد در شهر فعال شود و  کتابخانه‌ها فضای فعالیت در اختیار این گروه‌ها قرار دهند. رونق گرفتن کتابخانه‌های عمومی  و کتاب‌فروشی‌ها از نشانه‌های موفقیت این طرح خواهد بود؛ اجرای این طرح بایستی به مشارکت بیشتر خیرین در شهرهای فاقد کتابخانه منجر و زمینه‌ساز تعمیم آن به سایر نقاط کشور شود.

در ادامه امیر هلاکویی، سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان اصفهان اظهار داشت: کتابخانه در کنار مسجد و مدرسه در ایجاد تمدن و فرهنگ‌سازی اسلامی نقش مؤثری دارد. کتابخانه‌ها فارغ از نژاد، سن، جنسیت و ... به تمامی اقشار مردم خدمت‌رسانی می‌کنند. گستره جغرافیایی و پراکندگی مناسب کتابخانه‌های عمومی در سراسر کشور، این نهاد فرهنگی را نسبت به سایر نهادها متمایز می‌کند.

وی کتابداران را ذخایر فرهنگی کشور خواند و گفت: تمامی مسائل و معضلات فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی ناشی از عدم آگاهی است و کتابخانه‌های عمومی بستر برای افزایش آگاهی هستند و اگر مردم به کتابخوانی گرایش پیدا کنند، بیشتر مشکلات حل می‌شود. در شرایط کنونی که جامعه گرایش کمتری به مطالعه دارد، ابتکار شهرستان خمینی‌شهر در برگزاری جشنواره «شهر می‌خواند» می‌تواند با تلاش و همت مسئولین، دلسوزان فرهنگی و کتابداران در جریان سازی امر مطالعه گام‌های مؤثری بردارد.

حجت‌الاسلام عباس رحیمی، امام‌جمعه خمینی‌شهر ضمن تقدیر از دست‌اندرکاران برگزاری طرح «شهر می‌خواند» گفت: اگر مردم کتابخوان باشند قطعاً کشور پیشرفت می‌کند؛ رشد مطالعه نیازمند نهضتی جدی و همگانی است.

وی کتاب، فرهنگ و آموزش را از اجزای مهم دین دانست و ضمن اعلام آمادگی در خصوص همکاری و همراهی با طرح «شهر می‌خواند» اظهار داشت: اهدای کتاب، برنامه‌ریزی برای مطالعه مردم در اوقات فراغت و برگزاری نمایشگاه‌های دائمی کتاب ازجمله عوامل مهم در موفقیت این طرح است.

مجتبی راعی، معاون سیاسی و اجتماعی فرمانداری شهرستان خمینی‌شهر نیز در این مراسم گفت: جشنواره «شهر می‌خواند» می‌تواند در ایجاد انگیزه به مطالعه و تعالی حاصل از آن موفق عمل کند. همه ما به تأثیرگذاری مطالعه در پیشرفت اعتقاد داریم؛ برای این کار همت جمعی نیاز است.

وی با تأکید بر لزوم ترغیب اقشار مختلف جامعه به کتابخانه‌ها و کتاب، اظهار داشت: استفاده از کتاب به‌عنوان هدیه و انتخاب منابع مسابقات از بین کتاب‌های تأثیرگذار برای ارتقای جایگاه کتابخوانی مؤثر است.  

سرپرست اداره کتابخانه‌های عمومی خمینی‌شهر نیز با اشاره به فعالیت ۳۲ باب کتابخانه نهادی و مشارکتی در شهرستان با زیربنای بالغ‌بر ۲۰ هزار مترمربع گفت: شهرستان خمینی‌شهر با ۲۲ هزار عضو، ۳۳۰ هزار نسخه کتاب و امانت سالانه بیش از ۴۰۰ هزار جلد کتاب، یکی از شهرستان‌های برتر کشور ازنظر سرانه فضا و عضو است.

سیروس امیدی فر افزود: افتتاح دبیرخانه دائمی جشنواره «شهر می‌خواند» و بنیاد مطالعه کوششی است در جهت ترویج مطالعه تا به همت متولیان امر و کارشناسان این حوزه، رویکردی تحول‌آفرین در خدمات‌رسانی کتابخانه‌ها ایجاد و محیطی دلپذیر، پرانرژی و جذاب برای همه اقشار فراهم شود.

شایان‌ذکر است، هم‌زمان با افتتاح دبیرخانه جشنواره «شهر می‌خواند» در کتابخانه عمومی الغدیر خمینی‌شهر، اقشار مختلف مردم و به‌ویژه کودکان و نوجوانان ضمن بازدید از کتابخانه در برنامه‌های قصه‌گویی شرکت کردند.