یکشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۴

معاون سیاسی، امنیتی استانداری کرمانشاه عنوان کرد؛

در برنامه ششم توسعه ما باید کتابخانه های عمومی توسعه پیدا کنند

نخستین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه

نخستین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه در سال ۹۷ با حضور معاون سیاسی، امنیتی استاندار؛ فرماندار کرمانشاه، مدیرکل کتابخانه های عمومی و سایر اعضای انجمن در محل استانداری برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه، اولین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه در سال ۹۷ با حضور محمد ابراهیم الهی تبار معاون سیاسی امنیتی استانداری، جعفر همتی مشاور استاندار در امور ایثارگران، آذر خسروی مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری، فضل اله رنجبر فرماندار کرمانشاه، معصومه حسنی خوانسار مدیرکل کتابخانه های عمومی و سایر اعضاء و مدعوین جلسه، در مورخ ۱۶ اردیبهشت ماه در دفتر معاون سیاسی و امنیتی استانداری برگزار شد.

در ابتدای جلسه معصومه حسنی خونسار مدیرکل کتابخانه های عمومی ضمن تبریک اعیاد شعبانیه و عرض خیرمقدم و خوشامدگویی به حاضرین در جلسه، ابراز کرد: جلسه امروز با هدف بررسی و تشریح برنامه کتابخانه های عمومی استان در برنامه ششم توسعه و همچنین پیگیری مصوبات جلسات قبل تشکیل شده است.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان در ادامه گفت: امیدواریم بتوانیم با تدوین برنامه ای مناسب و هدفمند و با پشتیبانی و حمایت های استاندار و معاونین ایشان در ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در استان در برنامه ششم توسعه به اهداف و شرایط مطلوب در این بخش از فرهنگ برسیم.

وی در پایان گفت در این برنامه سعی داریم توجه ویژه ای به افزایش تعداد اعضای کتابخانه های عمومی، توسعه منابع و افزایش میزان امانت که موجب بالا بردن زمان مطالعه در جامعه است، داشته باشیم.

در ادامه شیوا یاری، کارشناس مسئول بودجه اداره کل کتابخانه های عمومی استان، به تشریح وضعیت کتابخانه های عمومی استان در دوره ۴ و ۵ برنامه توسعه و هچنین برنامه های این اداره کل در برنامه ششم توسعه پرداخت.

محمد ابراهیم الهی تبار، معاون سیاسی، امنیتی استانداری کرمانشاه، ضمن تشکر از برنامه ارائه شد، عنوان کرد: لازم است در برنامه ششم توسعه از تمام منابع و ظرفیت های استان جهت توسعه و ساخت کتابخانه های عمومی استفاده کنیم و  همه روش هایی از قبیل افزایش اعضاء و تعداد منابع کتابخانه های عمومی و ... را که موجب افزایش سرانه مطالعه شده به کار گرفته شود، چرا که استان کرمانشاه در طول زمان همواره از فرهنگی غنی برخوردار بوده و هست.

الهی تبار در ادامه از روالی که برای تدوین سند چشم انداز برای برنامه ششم توسعه در نظر گرفته شده ابراز خرسندی کرد و افزود: این روال خوب است ولی بهتر است در تدوین این سند، ظرفیت‌های ادارات و ارگان های دولتی و خصوصی، مشارکت های مردمی و سازمانهای مردم نهاد جهت توسعه، ساخت و اجرای برنامه های فرهنگی در کتابخانه های عمومی مد نظر قرار گرفته شود.

معاون سیاسی امنیتی استاندار در پایان ضمن تاکید بر روند ساخت و تکمیل پروژه کتابخانه مرکزی کرمانشاه و گفت: نیاز است جهت پیشرفت و بهبود شرایط استان، برنامه ریزی درست و منسجمی در زمینه های سخت افزاری و نرم افزاری فرهنگی تدوین شود و ما نیز در استانداری سعی داریم که حامی و همراه کتابخانه های عمومی در جهت رسیدن به این امر مهم باشیم.

در ادامه جعفر همتی مشاور استاندار در امور ایثارگران ضمن تاکید بر ضرورت پرداخت سهم نیم درصدی کتابخانه های عمومی از منابع درآمدی شهرداری‌ها، گفت: شهرداری ها باید نیم درصد از درآمد سالیانه خود را به حساب کتابخانه های عمومی واریز کنند و انتظار می رود شهرداری ها در اسرع وقت بدهی های خود را به این اداره کل پرداخت کنند.

 در ادامه سایر اعضای حاضر در جلسه به بیان نقطه نظرات خود پرداختند، تامین منابع کتابخانه ای بر اساس نیاز و علایق مراجعین و اعضای کتابخانه های عمومی از دغدغه های اصلی آنها بود.