یکشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۶

در ایام میلاد باسعادت حضرت علی اکبر و هفته جوان؛

نشست «جوان، عزت نفس و خودباوری» در کتابخانه عمومی حضرت زهرا(س) یزد برگزار شد

نشست «جوان ، عزت نفس و خودباوری»

به مناسبت میلاد حضرت علی اکبر(ع) و هفته جوان، کتابخانه حضرت زهرا(س) یزد نشستی با عنوان «جوان، عزت نفس و خودباوری» ویژه اعضای جوان خود و خانواده‌های آنان برگزار کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی یزد، در این نشست که اعضای کتابخانه به همراه خانواده حضور داشتند فهیمه‌السادات مصطفوی، کارشناس و مشاور خانواده با بیان مطالبی پیرامون جوانان و خودباوری گفت: عزت نفس از اصلی‌ترین عوامل رشد مطلوب شخصیت و از جمله مفاهیمی است که در چند دهه اخیر موردتوجه پژوهشگران و صاحب‌نظران روانشناسی و علوم تربیتی قرار گرفته است.

وی اظهار داشت: به اعتقاد روان شناسان، شخصیتی که از عزت نفس بالایی برخوردار است، خود را به گونه‌ای مثبت ارزشیابی کرده و برخورد مناسبی با نظریات مثبت خود و دیگران دارد. اما در مقابل کسی که عزت نفس پایینی دارد اغلب نوعی نگرش مثبت تصنّعی نسبت به جهان پیرامون خود دارد و گرفتار تکبر می‌شود.

این کارشناس خانواده افزود: عزت نفس مثبت بر چهار عامل مبتنی است که این عوامل عبارتند از  ارتباطات بچه‌ها با والدین، کنترل برخورد در حوزه عواطف منفی، پذیرش خود و رفتار اجتماعی.

مصطفوی در ادامه با درخواست تداوم اینگونه نشست‌ها در کتابخانه‌های عمومی، تصریح کرد: امروزه لزوم آشنایی خانواده با نیازها و اندیشه‌های قشر جوان در اولویت برنامه‌ریزی مسئولان قرار گرفته است و هرچه این شناخت با مطالعه و تدبّر در آثار کارشناسان متبحّر در حوزه جوانان همراه باشد، برای خانواده‌ها نتایج بهتری در برخواهد داشت.

وی با معرفی آثاری مانند «عزت نفس در ده گام» و «جوانان و عزت نفس»  و «چرا اتفاقات بد برای آدم های خوب می‌افتد» مواردی که منجر به خودباوری و عزت نفس در جوانان می‌شود را برای حاضران بر شمرد.

گفتنی است، در ابتدای این مراسم حسین بمانی، مسئول کتابخانه حضرت زهرا(س) با تبریک اعیاد شعبانیه، گوشه‌ای از فعالیت‌های فرهنگی و آموزشی کتابخانه را برای حاضران برشمرد و خاطرنشان کرد فعالیت‌های فوق‌برنامه کتابخانه، گامی در راستای علاقه‌مند سازی اعضا و جامعه هدف به کتاب و کتابخوانی است و سعی شده برنامه‌ها با معرفی کتاب همراه باشد.