یکشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۱

هم‌زمان با میلاد حضرت قائم (عج)؛

کتابخانه‌های عمومی مازندران میزبان تجدید میثاق منتظران با امام عصر (عج) شدند

جشنواره کتابخانه های منتظر

کتابداران با برگزاری برنامه‌های متنوع فرهنگی به مناسبت میلاد امام عصر (عج)، کتابخانه‌های عمومی را به محلی برای میثاق منتظران تبدیل کردند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی مازندران، در جشنواره کتابخانه‌های منتظر که به مناسبت نیمه شعبان و با هدف ترویج معارف مهدوی در بین اقشار مختلف جامعه از ۸ الی ۱۱ اردیبهشت‌ماه در سطح کتابخانه‌های عمومی استان برگزار شد، برنامه‌های مختلفی به اجرا درآمد که گوشه‌هایی از اشتیاق انتظار را به نمایش گذاشت.

در بخش کودک، نشست‌های معرفی کتاب و قصه‌گویی، مسابقات نقاشی، نمایش عروسکی و دل نوشته‌های کودکان برای امام زمان (عج) اجرا شد؛ به دلیل استقبال برخی از مدارس و مهدهای کودک، این برنامه‌ها توسط کتابداران در این مراکز نیز برگزار شد.

ویژه‌برنامه‌های بخش کودک همچنین با استقبال والدین کودکان همراه شد؛ یکی از والدین در این خصوص گفت: عدم شناخت صحیح از مهدویت موجب ایجاد برخی انحرافات در جامعه می‌شود؛ این شناخت از دوران کودکی شکل می‌گیرد؛ وقتی بتوانیم معارف دینی مانند مسئله ظهور را به‌درستی در مدارس و مراکز فرهنگی برای فرزندانمان تبیین کنیم، انحراف هرگز رخ نخواهد داد.

همچنین برنامه‌هایی همچون مسابقات کتابخوانی، روخوانی و جمع‌خوانی کتاب و دل نوشته ویژه نوجوانان برگزار شد. عضو نوجوان کتابخانه عمومی صاحب‌الزمان (عج) در خصوص جمع خوانی کتابی با موضوع زندگی حضرت قائم (عج)، گفت: پیش‌ازاین مطالبی کلی در مورد زندگی و شخصیت امام زمان (عج) شنیده بودم اما از چگونگی غیبت و اثرگذاری ایشان و مسائل ظهور اطلاعات دقیقی نداشتم؛ با حضور در این نشست انگیزه‌ام برای مطالعه منابع مرتبط در این خصوص بیشتر شد.

برگزاری محافل کتابخوانی و آشنایی با کتاب‌های متنوع و نویسندگان مختلف، پرسش و پاسخ و نشست‌های کتاب‌خوان با هدف معرفی بهترین کتاب‌های منتشرشده در این زمینه، ازجمله برنامه‌های ویژه جوانان بود. یکی از جوانان شرکت‌کننده در نشست کتاب‌خوان کتابخانه عمومی شهید کاکو جویبار، در گفتگو با رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان، در خصوص این جشنواره اظهار داشت: برنامه‌ها به‌قدری آموزنده و اثرگذار بود که من خانواده و دوستان را به حضور در این برنامه‌ها تشویق می‌کردم. مسئله ظهور، یکی از جنجالی‌ترین مباحث در دانشگاه‌ها است که با شبهات فراوان در بین دانشجویان مطرح می‌شود و این مسئله عمدتاً ناشی از بی‌اطلاعی است. من سعی کردم با حضور در این نشست با کتاب‌های خوبی آشنا شوم تا دایره اطلاعات خود را افزایش داده و در مباحثه‌ها موفقیت بیشتری داشته باشم.

آخرین روز از این جشنواره به‌ویژه برنامه‌های بانوان خانه‌دار اختصاص یافت. یکی از اعضای فعال کتابخانه عمومی حضرت باقرالعلوم (ع) در خصوص این برنامه‌ها گفت: در نشستی که به‌واسطه این جشنواره برگزار شد با منابعی برای شناخت صحیح موضوع مهدویت آشنا شدم؛ همچنین با مطالعه برخی کتاب‌ها توانستم رفتار خانوادگی را تحت‌الشعاع قرار بدهم و آموزه‌های حاصل از مطالعه را با شور و اشتیاق ظهور در خانواده جاری و ساری کنم.