یکشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۹

به میزبانی کتابخانه عمومی امیرکبیر؛

جلسه بررسی اندیشه و اشعار یوسفعلی میرشکاک برگزار شد

تحلیل و بررسی آثار میرشکاک

جلسه بررسی اندیشه و اشعار یوسفعلی میرشکاک به همت امور فرهنگی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان کرمانشاه در کتابخانه عمومی امیرکبیر برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی کرمانشاه، به همت امور فرهنگی اداره جلسه بررسی اندیشه و اشعار یوسفعلی میرشکاک با حضور جمعی از شاعران و اعضای کتابخانه‌های عمومی، ۱۱ اردیبهشت‌ماه در کتابخانه امیرکبیر برگزار شد.

در این جلسه رضا کریمی از اساتید دانشگاه و معاون اداره کل کتابخانه‌های عمومی ضمن معرفی آثار میرشکاک در حوزه نظم و نثر، اظهار داشت: سخن گفتن از اندیشه فردی که در زندگی پرحاشیه ظاهر شده، ساده نیست. او در ظاهر چرخش‌های عقیدتی زیادی داشته اما باید بدانیم میرشکاک تمرین مناسبی است که توانایی عبور از ظاهر افراد برای درک اندیشه‌های آن‌ها را کسب کنیم. ازاین‌جهت وی را می‌توان هولدرلین ایرانی نامید که اهل خلاف عادت بود ولی در اندیشه و شعرش حکمت و فلسفه وجود داشت.

وی ادامه داد: میرشکاک در میان شاعران طراز اول نیست ولی اندیشمندانه در مورد ماهیت شعر نوشته است. کتاب «نیست‌انگاری و شعر معاصر» آخرین و یکی از مهم‌ترین کتاب‌های میرشکاک است که در آن از ماهیت شعر به‌تفصیل صحبت کرده، عقاید آخرالزمانی‌اش را با توسل به قرآن شرح می‌دهد و نیز شعر معاصر را تبیین می‌کند. برخی شاعران انقلاب معتقدند «سیری که ما به‌عنوان شاعران انقلاب در آن قرار داریم به‌واسطه قلم و موضع‌گیری‌های میرشکاک است که چراغ راهنمای افراد بسیاری قرار گرفت.»

در ادامه این نشست آرش آذرپیک، از شاعران و نویسندگان کرمانشاهی اظهار داشت: میرشکاک کسی است که دیوان بیدل را در ایران با نام مستعار منتشر کرد. بیدل به وحدت وجود معتقد است و میرشکاک هم دلداده عرفان و عارفان است و در گزیده اشعار او نمونه‌هایی زیادی از این موضوع به چشم می‌خورد.

سعید امامی، از پژوهشگران ادبیات و کتابدار کتابخانه اندیشه نیز در این جلسه به تحلیل کتاب «از زبان یک یاغی» پرداخت و گفت: در این کتاب تنوع مضامین به‌وضوح به چشم می‌خورد؛ طرح جلد کتاب نیز طرحی اکسپرسیونیستی است که با این تنوع مضامین مناسبت دارد.

ادامه این نشست به پخش مستندی از زندگی میرشکاک و بحث و گفتگو در خصوص اندیشه‌های وی اختصاص یافت.

گفتنی است یوسفعلی میرشکاک شاعر، نویسنده، طنزپرداز و روزنامه‌نگار است؛ «در سایه سیمرغ»، «فرامرزنامه»، «نیست‌انگاری و شعر معاصر» از آثار شاخص وی است.