یکشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۲

به میزبانی کتابخانه مرکزی اردبیل؛

نشست رونمایی و نقد آثار زعفر احدزاده برگزار شد

عکس رونمایی

نشست رونمایی و نقد سه کتاب «سیدعبدالرحیم خلخالی»، «گیوی سرزمین نیاکان و بزرگان» و «امیر عشایر خلخالی» نوشته زعفر احدزاده در کتابخانه مرکزی اردبیل برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی اردبیل، نشست رونمایی و نقد سه کتاب «سیدعبدالرحیم خلخالی»، «گیوی سرزمین نیاکان و بزرگان» و «امیر عشایر خلخالی» نوشته زعفر احدزاده با حضور نویسنده اثر، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی اردبیل، نمایندگان مجلس، معاونین استاندار، استادان دانشگاه‌ها و برخی از چهره‌های فرهنگی و هنری در کتابخانه مرکزی اردبیل برگزار شد.

در این مراسم زعفر احدزاده ضمن گرامیداشت مقام معلم، توسعه و پیشرفت جامعه را مرهون تلاش معلمان دانست و در خصوص این آثار گفت: در این سه اثر ظرفیت‌های جنوب استان اردبیل که از فقر منابع مکتوب رنج می‌برند، معرفی می‌شود. در این آثار ضمن معرفی شخصیتی همچون امیر عشایر خلخالی، ۴۰۰ اثر تألیفی منطقه کوثر و ظرفیت‌های این منطقه در پرورش بزرگان بیان شده است؛ همچنین با تحقیق در خصوص زندگی سیدعبدالرحیم خلخالی، شخصیت برجسته منطقه خلخال بستر تولید این اثر فراهم شد.

روزنامه‌نگار اردبیلی افزود: مرحوم عبدالرحیم خلخالی از رهبران جریان فکری جنبش مشروطه، در بیداری و آگاهی‌بخشی به مردم و انتشار روزنامه‌های عصر مشروطه و مبارزه با فساد نقش بسزایی داشت. همچنان که ستارخان به‌عنوان چهره ملی و شناخته‌شده آذربایجان به شمار می‌رود، ما نیز باید شخصیتی نظیر سیدعبدالرحیم خلخالی را که از نیروهای ستادی جنبش مشروطه بود، معرفی و مردم را با زوایای زندگی ناشناخته چنین شخصیت‌هایی آشنا کنیم.

در این مراسم ابوالفضل باقری، استاد دانشگاه‌ با اشاره به اثرگذاری جنوب استان به‌ویژه خلخال و گیوی در اعتلای فرهنگ، اظهار داشت: متأسفانه امروز به‌جای کتاب و آشنا کردن جوانان و نوجوانان با این یار مهربان، استفاده از فضای مجازی فراگیر شده و در کنار آسیب‌های اجتماعی، سبب شده از حقایق فرهنگی و معرفتی خود دور شویم.

حاتم سبحانی، محقق اردبیلی نیز بیان کرد: زندگی شخصیتی همچون امیر عشایر خلخالی و خاندان او در دوران قیام میرزا کوچک خان و نیز سایر شخصیت‌های برجسته منطقه، گویای افت‌وخیزهایی است که در گذشته در این منطقه رخ داده است.

وی با اشاره به ویژگی‌های امیر عشایر به‌عنوان فردی متدین، ایثارگر و بزرگ‌منش و علاقه‌مند به حوزه فرهنگ، بیان کرد: مایه خرسندی است که نویسنده‌ای از خطه خلخال با گردآوری زندگی این فرد تأثیرگذار در منطقه سعی کرده تا به او و عظمت چنین شخصیت‌هایی ادای دین کند.

جابر قنبری، دیگر محقق اردبیلی نیز به کتاب «گیوی سرزمین نیکان و بزرگان» اشاره کرد و گفت: در این کتاب نام بیش از صد تن از چهره‌های تأثیرگذار گیوی نظیر سید محمدکاظم موسوی مجتهد طراز اول، فاضل خلخالی، سیدمحمد رضوی و ... گردآوری شده تا مخاطبان بیشتر با چهره‌های تأثیرگذار گیوی و عظمت تاریخی و فرهنگی این منطقه آشنا شوند.

در ادامه علی نواداد، معاون سیاسی و امنیتی استاندار اردبیل اظهار داشت: در سال جاری توسعه فرهنگی را همچنان به عنوان اولویتی جدی در استان دنبال می‌کنیم و از برنامه‌های این حوزه نظیر نشست های کتابخوانی و رونمایی و نقد کتاب حمایت خواهیم کرد. چراکه بر این باوریم سرمایه‌گذاری در این بخش از ضرورت‌ها و ابزارهای حقیقی در دستیابی به توسعه به شمار می‌رود.

وی با اشاره به لذت و شیرینی مطالعه، ضرورت آشتی نسل جوان با کتاب و کتابخانه و ایجاد انگیزه در آنان را یادآور شد.

در ادامه این مراسم رباب عزیزخانی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان، با اشاره به برگزاری دومین مراسم رونمایی از کتاب‌های نویسندگان بومی بیان کرد: در راستای ایجاد انگیزه برای مطالعه، برنامه‌های متنوع فرهنگی در کتابخانه‌های عمومی اجرا می‌شود. در زمینه توسعه فضای فیزیکی کتابخانه‌ها، امسال شاهد افتتاح دو پروژه کتابخانه‌ای شامل کتابخانه شام اسبی اردبیل و انجیرلوی بیله‌سوار خواهیم بود.

وی به پیشرفت ۹۰ درصدی پروژه کتابخانه مرکزی بیله‌سوار اشاره و خاطرنشان کرد: این پروژه از محل منابع دولتی در فضایی به مساحت بیش از ۲ هزار مترمربع در حال احداث است و در صورت تخصیص اعتبار موردنیاز تکمیل و به بهره‌برداری خواهد رسید.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل گفت: در برخی شهرستان‌ها، مناطق محروم و کم‌جمعیت و درعین‌حال نیازمند به کتابخانه وجود دارد، درصدد هستیم به دلیل محدودیت منابع اعتباری با مشارکت سایر دستگاه‌ها نسبت به ایجاد کتابخانه و دسترس‌پذیر نمودن کتاب در این مناطق اقدام کنیم.

وی در خاتمه بیان کرد: امید است امسال با اجرای برنامه‌های فرهنگی متنوع در سطح کتابخانه‌های عمومی استان، بیش‌ازپیش شاهد ایجاد انگیزه و رغبت برای مطالعه کتاب باشیم.