دوشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۵

با حضور فرماندار بندرعباس برگزار شد؛

اولین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان در سال جدید

جلسه انجمن بندرعباس

جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان بندرعباس با حضور فرماندار شهرستان بندرعباس و رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان بندرعباس در محل فرمانداری برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان هرمزگان، جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان بندرعباس با حضور احمد پویافر فرماندار شهرستان، نرگس غلامپور معاون برنامه ریزی و توسعه فرمانداری، محسن زارع مهرانی سرپرست اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان بندرعباس، امیرحسین حیدری رئیس اداره کتابخانه‌ها و همکاریهای اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان و اعضاء انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان بندرعباس در محل فرمانداری برگزار شد.

فرماندار بندرعباس ضمن تبریک اعیاد شعبانیه بیان کرد: علی رغم تلاش‌های گسترده اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان جهت اثربخش‌تر کردن کتابخانه‌های عمومی، برخی از دستگاه‌ها و نهادهای عمومی، عزم کافی برای حمایت از انجمن کتابخانه‌های عمومی و بحث کتابخوانی ندارند و همین امر باعث کاهش عملکرد فرهنگی استان خواهد گردید.

پویافر ادامه داد: یکی از رسالت‌های اساسی و مهم شورای شهر، افزایش ذخیره و گنجینه فرهنگی استان است و شوراها باید برای ترویج فرهنگ کتابخوانی در استان برنامه داشته باشند و با عزمی راسخ از مقوله فرهنگ حمایت کنند.

احمد پویافر بر ضرورت استفاده از هر فرصت و زمانی برای کتابخوانی تأکید کرد و افزود: نباید اجازه دهیم هیچ فرصتی ضایع شود و باید روی گروه هایی که زمان اتلاف شده دارند مثل پایگاه‌های آتش نشانی، اورژانس‌ها، فوریت‌های پزشکی و... و. برنامه‌ریزی کرد و امکان مطالعه در حین کار را برای آنان فراهم نمود.

در ادامه فرماندار شهرستان بر ضرورت استفاده از فضاهای بلا استفاده و تغییر کاربری آنان به کتابخانه‌های عمومی تأکید کرد و افزود: این امر به افزایش سرانه کتابخانه‌ای استان خواهد افزود و خدمات فرهنگی بیشتری را می‌توان به همشهریان ارائه داد.

نرگس غلامپور معاون برنامه ریزی و توسعه فرمانداری با تاکید بر تلاش برای افزایش آگاهی شهروندان در ارتباط با افزایش فرهنگ کتابخوانی گفت: تبلیغات محیطی در این زمینه می‌تواند بسیار تأثیر گذار باشد و شهرداری باید در این زمینه اهتمامی ویژه داشته باشد زیرا مطالعه و کتابخوانی یک راه کم هزینه و مؤثر در افزایش آگاهی مردم است که تاثیر بسیار زیادی در بالارفتن کیفیت زندگی و امنیت روانی و کاهش آسیب‌های اجتماعی مردم خواهد داشت.

محسن زارع مهرانی سرپرست اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان بندرعباس ضمن درخواست تخصیص اعتبار به برنامه‌های فرهنگی، پیگیری مصوبات جلسه قبل و ارائه گزارشی از وضعیت کتابخانه‌های عمومی شهرستان بیان کرد: در حال حاضر ۱۰ کتابخانه نهادی در شهرستان بندرعباس در حال ارائه خدمات هستند که ۵ باب آن در بندرعباس است.

در ادامه اعضاء انجمن بر ضرورت همکاری دستگاه های اجرایی در افزایش سرانه مطالعه تأکید کردند و پیشنهاداتی را جهت پربار شدن جلسات انجمن ارائه دادند.