یکشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۵:۵۳

با حضور نماینده مردم ملایر مجلس شورای اسلامی برگزار شد؛

کارگروه ویژه برای کتابخانه‌دار شدن آخرین شهر بدون کتابخانه استان

حضور نماینده مجلس در کتابخانه همدان

با حضور نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی در اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی همدان، کارگروه ویژه برای کتابخانه‌دار شدن آخرین شهر بدون کتابخانه استان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، کارگروه ویژه هماهنگی بین دستگاه‌های اجرایی استان و شهرستان ملایر برای کتابخانه‌دار شدن آخرین شهر بدون کتابخانه استان با حضور محمد کاظمی؛ نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی، فاضل عبادی؛ مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی همدان، عاطفه زارعی؛ مدیرکل کتابخانه‌های عمومی همدان، حمید امیدی؛ بخشدار زند، شهاب‌الدین تقوی؛ شهردار زنگنه، شجاع کاظمی؛ عضو شورای شهر زنگنه، غلام‌رضا جمالی‌زاده؛ رئیس اداره فرهنگ و ارشاد ملایر، معاونین و کارشناسان مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان، سید مهدی آخشیک؛ رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی ملایر در اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی همدان برگزار شد.
در این جلسه محمد کاظمی؛ نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی، از هماهنگی خوب بین اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی و اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در راستای اعتلای فرهنگ استان تقدیر کرد و اظهار داشت: با توجه به فعالیت‌های گوناگونی که در بخش‌های مختلف دارم احساسم بر این است که در بیشتر حوزه‌ها مشکلات از عوامل فرهنگی نشأت می گیرد.
وی افزود: اگر با دقت به مشکلات موجود در جامعه نگاه کنیم می‌بینیم که طرح‌ها و ابتکار عمل‌های زیادی در زمینه‌های زیادی صورت می‌گیرد ولی به دلیل عدم تحول فرهنگی و آگاهی، این طرح‌های مفید و سازنده یا به صورت ناقص اجرا می‌شود و یا گاهی اوقات به عنوان طرح سازنده قلمداد نشده و اجر نمی‌شود.
کاظمی با اشاره به اینکه «باید دانست اگر توسعه در سطح، روستا، شهر و استان صورت پذیرد، کشور نیز به توسعۀ پایدار خواهد رسید»، افزود: ما نیاز به آموزش و ارتقاء فرهنگی در همه زمینه‌ها داریم و لازمه این کار تقویت دستگاه‌های فرهنگی از جمله کتابخانه‌های عمومی است.
نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی، خاطرنشان کرد: اساس توسعه در هر حوزه‌ای بر پایه دانایی محوری بوده و بنای دانایی‌محوری نیز بر تقویت فرهنگ کتاب و کتابخوانی در جامعه است.
وی با بیان اینکه «وظیفه ما این است که فرهنگ را با ترویج کتابخوانی نشر دهیم»، افزود: امیدوارم با همدلی و همکاری‌های فی مابین دو اداره‌کل در آینده نزدیک شاهد اتمام ساخت کتابخانه توسط اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و بهره‌برداری آن توسط اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان در این شهر فرهنگ دوست باشیم.
در ادامه، عاطفه زارعی؛ مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان، اظهار داشت: رسالت ما بر این است که دسترسی به کتاب و کتابخانه در سراسر استان به صورت عادلانه و از لحاظ دسترسی برای همه مردم سهل الوصول باشد.
وی با اشاره به اهمیت توسعه متوازن و پایدار زیرساخت‌های کتابخانه‌ای در مناطق مختلف، اظهار داشت: رشد سرانه مطالعه به عنوان یکی از شاخصه‌های پیشرفت و آبادنی، مستلزم همکاری و همیاری همه دستگاه‌ها است.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، کتابخانه را یکی از معتبرترین پایگاه‌های دستیابی به منابع اطلاعاتی در سطح جامعه دانست و اظهار داشت: لازم است که در خصوص حمایت‌ از کتابخانه‌ها به خصوص در حوزه تخصیص بودجه اهتمام ویژه‌تری صورت پذیرد.
وی حضور نمایندگان مجلس شورای اسلامی و سایر مسئولین را در جلسات مختلف کتابخانه‌های عمومی مغتنم برشمرد و ضمن تقدیر از اقدامات سازنده نمایندگان استان، افزود: امیدواریم نمایندگان دلسوز و توانمند استان با پیگیری‌های ویژه در مجلس و سایر مراکز تصمیم‌گیری بتوانند در تقویت این نهاد مردمی و تأثیرگذار در پیشرفت کشور یاری رسان ما باشند.
 زارعی با اشاره به نیازهای روز جامعه به خدمات کتابخانه‌ای عنوان کرد: ترغیب مردم به فرهنگ کتاب و کتابخوانی وظیفه‌ای است که جامعه را به سوی دانایی‌محوری سوق داده و رابطه تنگاتنگی با پیشرفت پایدار کشور در همه زمینه‌ها دارد.
در خاتمه، فاضل عبادی؛ مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی همدان، نیز از اهتمام ویژه نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی و پیگیری‌های اداره‌کل کتابخانه‌ها عمومی تقدیر کرد و اظهار داشت: اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تمام توان خود را در راستای تکمیل ساختمان کتابخانه شهر زنگنه ملایر به کار خواهد گرفت.
لازم به ذکر است در پایان اعضای حاضر در جلسه از بخش‌های مختلف کتابخانه مرکزی بازدید به عمل آوردند.