یکشنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۰۷:۲۲

با حضور جمعی از کتابداران کتابخانه های عمومی استان گیلان؛

دوره آموزشی هم افزایی مهارت های قصه گویی در رشت برگزار شد

دوره آموزشی مهارت قصه گویی در گیلان

نخستین دوره هم‌افزایی مهارت‌های قصه‌گویی با هدف تقویت مهارت‌های کتابداران بخش‌های کودک و نوجوان کتابخانه‌های عمومی گیلان، با حضور ۴۰ تن از کتابداران و تدریس شاهدخت موسی زاده، مدرس و فعال حوزه کودک و نوجوان، ۴ و۵ اردیبهشت در رشت برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی گیلان، در این دوره آموزشی دو روزه که با هدف کارآمدی بیشتر بخش کودک کتابخانه های عمومی و افزایش مهارت های کتابداران برگزار شد، ۴۰ تن از کتابداران کتابخانه های عمومی استان گیلان با تاریخچه قصه‌گویی، شیوه انتخاب قصه و اجرای آن آشنا شدند.

شاهدخت موسی‌زاده، مدرس این دوره آموزشی در این دوره آموزشی با اشاره به اهمیت و ضرورت قصه‌گویی در کتابخانه‌های عمومی، فراگیری مهارت قصه خوانی را از مهمترین نیازهای کتابداران عنوان کرد.

موسی زاده هنر قصه‌گو را ساده کردن قصه و جذاب کردن آن برای مخاطب  دانست و با تشریح سرفصل‌های این دوره آموزشی ۲روزه گفت: کسب مهارت‌های قصه‌گویی، ویژگی‌های قصه‌گو و مخاطب و همچنین نحوه قصه‌گویی از موضوعات مدنظر در این دوره است.

مدرس و فعال حوزه کودک و نوجوان، در خصوص این دوره اضافه کرد: دوره هم‌افزایی مهارت‌های قصه‌گویی به‌منظور تقویت مهارت‌های کتابداران بخش‌های کودک و نوجوان کتابخانه‌های عمومی کشور، در سراسر کشور برگزار می‌شود و کرمانشاه اولین استان میزبان این دوره بود.

موسی زاده در ادامه به اهمیت و ضرورت توجه به کودکان و نوجوانان و تأکید دبیرکل نهاد بر این موضوع اشاره کرد و برنامه‌های قصه‌گویی در بخش‌های کودک کتابخانه‌های عمومی را یکی از اصلی‌ترین برنامه‌های ویژه برای کودکان و نوجوانان دانست.

این مدرس در روز نخست این دوره آموزشی که در سالن اجتماعات ستاد مرکزی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان برگزار شد، با طرح سه موضوع اصلی در قصه‌گویی، شامل انتخاب قصه (با توجه به شرایط و روحیه قصه‌گو، مخاطب قصه، زمان و نوع قصه)، تمرینات قصه (تمرینات و خلاقیت‌های بعد از انتخاب قصه، حفظ ساختار اصلی قصه و تغییر در ساختار فرعی آن)، اجرا یا بیان قصه (چگونگی ورود به قصه، پیش بردن و پایان مناسب) مطالب خود را به پایان برد.

کتابداران کتابخانه های عمومی استان در روز دوم این دوره نیز که در سالن اجتماعات کتابخانه عمومی شهید باهنر کوچصفهان برگزار شد با شیوه های عملی قصه گویی، مهارت بیانی خوانش قصه، انتخاب کتاب مناسب سنین مختلف آشنا شده و هر یک بصورت عملی به قصه گویی پرداختند.

گفتنی است نخستین دوره اموزشی هم افزایی مهارت های قصه گویی با حضور ۴۰ تن از کتابداران بخش های کودک و نوجوان استان گیلان برگزار شد.