چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۴

با حضور مدیرکل کتابخانه‌های عمومی گیلان؛

نشست هم‌اندیشی رابطین فرهنگی کتابخانه‌های عمومی گیلان برگزار شد

نشست رابطین فرهنگی گیلان

نشست هم‌اندیشی رابطین فرهنگی کتابخانه‌های عمومی استان گیلان با حضور مدیرکل در اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان فومن برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی گیلان، نشست هم‌اندیشی رابطین فرهنگی کتابخانه‌های عمومی سراسر گیلان ۳ اردیبهشت‌ماه با حضور حسن آقاجانی، شهردار ماسوله؛ هادی نوری، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان؛ زهرا بدن آرا، معاون توسعه کتابخانه‌ها و همکاری‌ها و مسئولین و کارشناسان ستادی، به میزبانی اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان فومن برگزار شد.

برگزاری ۶۰۵ نشست کتاب‌خوان در سال ۹۶

در این نشست که با هدف بیان دیدگاه‌ها و نظرات رابطین فرهنگی و هماهنگی اجرای برنامه‌های جنبی کتابخانه‌ها برگزار شد، علیرضا ژاله جو، کارشناس امور فرهنگی کتابخانه‌های عمومی گیلان در گزارشی به اقدامات انجام شده طی سال گذشته اشاره کرد و گفت: کتابداران پرتلاش استان در کتابخانه‌های عمومی با برگزاری ۶۰۵ نشست کتاب‌خوان مدرسه‌ای، ویژه و کتابخانه‌ای و همچنین ۵۳۹ مسابقه فرهنگی و ۶۷۶ دوره آموزشی اقدامات ارزشمندی به انجام رساندند.

ژاله جو همچنین برگزاری ۸۲۵ نمایشگاه ویژه کتاب و ۶۲۴ جلسه جمع خوانی در کتابخانه‌های استان را از دیگر اقدامات کتابداران در سال گذشته عنوان کرد.

اعتقاد به آنچه انجام می‌دهیم، سرعت انجام کار را افزون می‌کند

در این نشست همچنین مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان ضمن تشکر از تمامی کتابداران و مسئولین کتابخانه‌های عمومی در اجرای برنامه‌های فرهنگی، رابطین فرهنگی را حلقه مهم اجرای این فعالیت‌ها دانست و گفت: در انجام فعالیت‌های فرهنگی باید امکانات لازم نیز تخصیص یابد؛ اگر خواهان حل مشکلات در حوزه ترویج فرهنگ مطالعه در استان هستیم، چاره‌ای جز تلاش شبانه‌روزی در این عرصه نیست. اگر به آنچه انجام می‌دهیم باور داشته باشیم کارها با سرعت بیشتری انجام خواهد پذیرفت.

نوری فضای مجازی را رقیب بزرگی برای حوزه کتاب دانست و گفت: نهاد کتابخانه‌های عمومی به‌عنوان یک دستگاه فرهنگی پیشرو، هماهنگی‌های لازم را در ورود به این عرصه و به خدمت گرفتن آن انجام داده است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان یکی از مهم‌ترین ارکان اثربخشی انجام فعالیت‌های فرهنگی را انعکاس آن دانست و بیان کرد: ترس از قضاوت شدن در ورود به عرصه‌های جدید بزرگ‌ترین دشمن نوآوری است. هر فعالیت جدید به دلیل ناشناختگی برای عموم، یقیناً با مقاومت‌هایی همراه است که باید با روشنگری و ممارست غیرممکن‌ها را ممکن کرد. اگر کار جدید با تعقل و تفکر همراه باشد به سرانجام خواهد رسید و در غیر این صورت شکست آن ایده دور از انتظار نیست.

وی در پایان یکی از مهم‌ترین اولویت‌های خود در حوزه فعالیت‌های فرهنگی را توجه بیش‌ازپیش به مسائل و مشکلات رابطین فرهنگی عنوان کرد.

آمادگی شهر تاریخی ماسوله برای برگزاری مسابقه بزرگ کتابخوانی

در این نشست همچنین حسن آقاجانی، شهردار ماسوله نیز با بیان ویژگی‌های فرهنگی و تاریخی شهر ماسوله، این شهر را دارای ظرفیت‌های عظیم فرهنگی و برگزاری جشنواره‌های مختلف با محوریت کتاب دانست.

لزوم انتقال بخش اعظم برنامه‌های فرهنگی به بیرون از فضای کتابخانه

در این نشست زهرا بدن آرا، معاون توسعه کتابخانه‌ها و همکاری‌ها نیز در سخنانی بر لزوم انتقال بخش اعظم برنامه‌های فرهنگی به بیرون از فضای کتابخانه تأکید کرد و استفاده از ظرفیت کانون‌های ادبی، انجمن‌های کتابخوانی و سازمان‌ها و ادارات را نقطه قوت این اقدام برشمرد.

در ادامه این نشست رابطین فرهنگی به بیان دیدگاه‌ها، مشکلات، انتقادات و ایده‌های خود در زمینه‌های مختلف پرداختند. همچنین تقدیر از رابطین فرهنگی از دیگر برنامه‌های این نشست هم‌اندیشی بود.