چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۰

فرهاد قائمیان در جریان بازدید از کتابخانه شهید مطهری اردبیل مطرح کرد؛

مردم در کتابخانه های عمومی به کتاب های خوب دسترسی دارند

بازدید

بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون گفت: نهاد کتابخانه‌های عمومی با بسترسازی و تأمین زیرساخت‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری نقش مهمی در دسترس‌پذیری به کتاب و ترویج فرهنگ مطالعه ایفا می‌کند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی اردبیل، فرهاد قائمیان بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون در جریان بازدید از کتابخانه عمومی شهید مطهری اردبیل اظهار داشت: در وهله اول باید تک‌تک افراد جامعه با آگاهی و سواد کامل در هر عرصه‌ای که حضور دارند با کتاب الفتی واقعی پیدا کنند تا آرام‌آرام در سایه کتاب فرآیند آگاهی و بینش افراد جامعه تکامل یابد. ما اگر می‌خواهیم مردم را به سمت کتاب جذب کنیم باید فضای دسترسی آن‌ها را به کتاب ارتقا دهیم و هزینه‌های چاپ کتاب و انتشار آن را به‌نوعی کاهش دهیم.

این بازیگر توانمند اردبیلی افزود: تا زمانی که کتاب به شکل راحت در دسترس مردم نباشد و هزینه و قیمت تمام‌شده چاپ کتاب کاهش پیدا نکند نه‌تنها افراد عادی جامعه بلکه دانشجویان و دانش‌آموزان ما قادر به خرید کتاب نخواهند بود و به‌جای پرداخت هزینه گزاف خرید کتاب ترجیح می‌دهند مبلغ موردنظر را صرف مسائل روزمره و معیشتی خود کنند.

قائمیان با اشاره به اینکه در شرایط کنونی قدرت خرید مردم به‌ویژه در بخش‌های فرهنگی پائین آمده، بیان کرد: فضای کتابخانه‌ها می‌تواند بخشی از این خلأ را برطرف کند؛ در سال‌های اخیر نهاد کتابخانه‌ها توانسته با تهیه امکانات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری و تدارک قرائت‌خانه‌های مناسب در این زمینه موفق عمل کند.

وی تصریح کرد: در کنار فراهم ساختن زیرساخت‌ها باید با کار تبلیغی در مدارس به دانش‌آموزان نحوه مطالعه صحیح کتاب آموزش داده شود تا به دور از فضای مجازی آن‌ها ساعاتی را به مطالعه کتب غیردرسی اختصاص دهند. شایسته است به تأمین کتاب‌های موردنیاز به شکل فراگیر در مناطق شهری و روستایی از طریق کتابخانه‌های عمومی و برای دانشجویان از طریق کتابخانه‌های تخصصی اقدام کنیم تا با همراهی خانواده‌ها کتاب به‌عنوان گران‌سنگ‌ترین عنصر تفریح سالم موردتوجه قرار گیرد.

قائمیان با انتقاد از شرایط چاپ و صحافی کتاب، گفت: باید کتاب‌هایی را تولید کنیم که با قطع کوچک همچون کارت ملی همراه ما باشد تا در هر زمان و مکانی که بخواهیم از کتاب استفاده کنیم. در بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا مردم به‌محض ورود به مترو و یا سایر فضاهای عمومی سعی می‌کنند کتاب در دست گرفته و از فرصت برای مطالعه استفاده کنند درحالی‌که ما چنین فرهنگی را هنوز نتوانسته‌ایم در کشورمان نهادینه کنیم.

قائمیان ادامه داد: صداوسیما به‌عنوان رسانه تأثیرگذار می‌تواند نقشی اساسی در راستای ترویج فرهنگ مطالعه کتاب داشته باشد و در کنار تبلیغات تلویزیونی به تبلیغ این کالای اساسی نیز بپردازد. در کنار قرار گرفتن کتاب در سبد خرید خانوارها و نیز ترویج فرهنگ اهدای کتاب باید به دنبال راه‌اندازی جریان قوی کتابخوانی در جامعه باشیم تا همه مردم، روزانه با احساس نیاز به سمت کتاب و مطالعه گام بردارند.

گفتنی است، فرهاد قائمیان در جریان سفر به اردبیل با حضور در کتابخانه شهید مطهری اردبیل و بازدید از بخش‌های مختلف این کتابخانه، ضمن دعوت هم‌وطنان به عضویت در کتابخانه‌ها و مطالعه مستمر دسته گلی را تقدیم کتابداران کرد.