شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۱

همراه با طاهره ایبُد در طرح کتاب‌خوان مهر ماه؛

کودکی که با کتاب اُنس بگیرد، هرگز آن را رها نمی‌کند

طاهره ايبد

طاهره ایبد، درباره معرفی کتاب «داستان‌های یه قل دو قل» در طرح کتاب‌خوان مهر ماه گفت: ارائه آثار منتخب در این طرح به تقویت ارتباط کودکان با کتاب و کتابخوانی کمک می‌کند و انسانی که از کودکی با کتاب آشنا شود و با آن اُنس بگیرد، محال است که در سنین بزرگس

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، کتاب ۲ جلدی «داستان‌های یه قل دو قل» نوشته طاهره ایبد، یکی از ۴ اثر حاضر در طرح کتاب‌خوان مهر ماه است که از سوی موسسه چاپ و انتشار آستان قدس رضوی روانه بازار کتاب شده است. این کتاب که داستان‌هایی از زندگی یک دوقولوی همسان، از دوران جنینی تا بزرگسالی را روایت می‌کند به عنوان یکی از آثار محوری برای فعالیت‌ کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور در مهر ماه معرفی شده است.

طاهره ایبد در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، درباره چگونگی نگارش این کتاب عنوان کرد: انگیزه نوشتن داستان‌های این کتاب بر اساس اتفاقی در اوایل دهه ۸۰ شکل گرفت؛ زمانی که به دعوتِ یکی از مدیران شبکه یک، برای ویرایش متن ترجمه شده یکی از انیمیشن‌های تلویزیون به صدا و سیما رفتم. به یاد دارم که ایشان در جلسه اول برخورد گرمی داشتند. اما زمانی که برای جلسه دوم همکاری به آنجا مراجعه کردم، برخورد ایشان را سرد و سنگین احساس کردم که این موضوع باعث به وجود آمدن سوءتفاهم‌هایی در ذهن من درباره عدم رضایت ایشان از این همکاری شد.

وی افزود: اما در جلسه بعدی گویا همه چیز دوباره تغییر کرد و باز هم با رفتار سرد و سنگین ایشان مواجه شدم. این تغییر رفتار در جلسه‌های بعدی نیز ادامه داشت و همواره در من تعجب سوال‌های بسیاری به وجود می‌آورد؛ تا اینکه یک روز متوجه شدم ایشان دو برادر دوقلوی همسان بودند که این پروژه را با هم پیش می‌بردند و من هر بار با یکی از آنها ملاقات می‌کردم! رخ دادن این اتفاق جرقه نوشتن داستانی طنز را در ذهن من زد که از همان سال‌ها به مدت ۲ سال به صورت سریالی در ماهنامه دوستِ خردسال چاپ و منتشر شد.

این نویسنده حوزه کودک و نوجوان درباره روند انتشار این داستان‌ها به صورت کتاب نیز توضیح داد: پس از استقبال از این داستان‌ها، چند ناشر برای انتشار آن در قالب کتاب پیشنهاد دادند که در میان آنها هم ناشران خصوصی و هم ناشران دولتی بودند؛ بالاخره تصمیم گرفتم که چاپ آن را در یک کتاب ۲ جلدی، به انتشارات آستان قدس رضوی (به نشر) بسپارم که البته قرار بود کارهای دیگری مانند ساخت انیمیشن بر اساس اسن کتاب انجام شود که در نهایت محقق نشد.

ایبد درباره محتوای کتاب «داستان‌های یه قل دو قل» گفت: این کتاب ۲ جلدی شامل داستان‌هایی از زندگی یک دوقلوی همسان، از دوران جنینی در شکم مادر، خردسالی، نوجوانی، جوانی تا ازدواج و پدر شدن آنها است. شخصیت‌های دوقلوی این داستان‌ها نگاهی کودکانه به دنیای اطراف و اتفاقات پیرامونی خود دارند که در پی آن، موضوع تأثیرگذاری نگاه بزرگسالان در شناخت کودکان از دنیای اطراف نیز مطرح می‌شود.

وی با اشاره به برخی ویژگی‌های این اثر گفت: در میان آثاری که در حوزه کودک و نوجوان منتشر شده، به ندرت اثری را می‌بینیم که دارای شخصیت‌پردازی باشند و کودکان بتوانند با آن شخصیت‌ها زندگی کنند، تجربه آنها را درک کنند و با آنها بزرگ شوند. من در این کتاب سعی کردم با پرداخت شخصیت یک دوقلوی همسان، کودکان و نوجوانان را با آنها همراه کنم. اما جالب است بدانید با اینکه این کتاب برای این مقطع سنی نوشته شده، پس از انتشار در میان بزرگسالان و به خصوص دانشجویان نیز مخاطبان و طرفداران بسیاری پیدا کرد.

این نویسنده، فضای داستان‌های ارائه شده را به دور از تخیل و خیالپردازی معرفی کرد و گفت: اغلب اوقات برخی تجربه‌ها در دنیای واقعی کودکان با هزینه‌های سنگینی همراه است. داستان‌های واقعی این کتاب به کودک کمک می‌کند تا بدون هیچ هزینه و تبعات منفی، تجربه‌های شخصیت‌های داستان از دنیای واقعی را کسب کنند. این اثر با شخصیت‌پردازی خود، در کنار اینکه تجربه زیستن را به کودکان هدیه می‌دهدف لذت خواندن و انس با کتاب را به آنها می‌چشاند.

طاهره ایبد در ادامه درباره معرفی کتاب ۲ جلدی «داستان‌های یه قل دو قل» در طرح کتاب‌خوان مهر ماه گفت: این طرح با ارائه آثاری منتخب و ارائه ان در کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور، به تقویت ارتباط کودکان با کتاب و کتابخانه کمک می‌کند و انسانی که از کودکی با کتاب آشنا شود و با آن اُنس بگیرد، محال است که در سنین بزرگسالی آن را رها کند.