چهارشنبه ۸ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۶:۵۳

با اعتباری بالغ بر ۵ میلیارد ریال؛

کتابخانه عمومی شهدای غیزانیه در اهواز به بهره‌برداری رسید

افتتاح کتابخانه عمومی غیزانیه

هم‌زمان با هفته دولت و با اعتباری بالغ‌بر ۵ میلیارد ریال کتابخانه عمومی «شهدای غیزانیه» در اهواز به بهره‌برداری رسید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی خوزستان، هم‌زمان با هفته دولت کتابخانه عمومی «شهدای غیزانیه» اهواز با حضور آیت‌الله شفیعی، نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری و امام‌جمعه موقت؛ منصور کوهی رستمی، سرپرست کتابخانه‌های عمومی خوزستان و جمعی از مسئولان شهرستان افتتاح شد.

منصور کوهی رستمی سرپرست کتابخانه‌های عمومی خوزستان در آیین افتتاح این کتابخانه ضمن تبریک هفته دولت اظهار داشت: افتتاح کتابخانه عمومی شهدای غیزانیه با شهادت امام محمدباقر (ع) هم‌زمان شده است؛ امامی که خود آراسته به علم و دانش بود و چنانچه در کتاب «لسان العرب» نیز ذکر شده است، آن حضرت را باقر می‌خواندند چراکه علم را می‌شکافت و به اصل آن پی می‌برد و فروع علم را از آن استنباط می‌کرد و دامنه علوم را می‌شکافت و وسعت می‌داد.

وی ادامه داد: یکی از مهم‌ترین ابزارهای توسعه علم در جوامع مختلف کتابخانه‌ها هستند؛ کتابخانه عمومی با توجه به رسالت خود که همان خدمت به تمام اقشار جامعه در سطوح مختلف اجتماعی و علمی است، جایگاه ارزشمندی در جامعه دانایی محور امروز ایفا می‌کند. ان‌شاءالله این کتابخانه با کمک به رشد علمی و فرهنگی این منطقه، مورداستفاده اهالی خونگرم منطقه قرار گیرد.

سرپرست کتابخانه‌های عمومی خوزستان با بیان لزوم توسعه فضای کتابخانه‌ای استاندارد در شهرستان اهواز گفت: اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان در راستای اهداف دولت تدیبر و امید، گسترش عدالت اجتماعی و زنجیره کتابخانه‌های عمومی در تمامی مناطق استان، توجه جدی به مناطق روستایی و حاشیه‌نشین در شهرهای بزرگ استان داشته است؛ امروز شاهد افتتاح یکی از این کتابخانه‌ها هستیم؛ دو کتابخانه استاندارد ۷۵۰ متری نیز در دو منطقه حاشیه‌نشین شهر اهواز یعنی منبع آب و ملاشیه در حال ساخت است که در حال حاضر پیشرفت فیزیکی بالای ۶۰ درصد دارند و با توجه به حمایت خوب استاندار و فرماندار محترم شهرستان اهواز ان‌شاءالله در سال جاری به بهره‌برداری می‌رسند.

رستمی ادامه داد: کتابخانه عمومی «شهدای غیزانیه» در زمینی به مساحت ۵۰۰ مترمربع، با زیربنای ۲۸۰ مترمربع و با اعتباری بالغ‌بر ۴ میلیارد و ۱۶۸ میلیون ریال از محل ۲ درصد نفت و تملک دارایی، به همت اداره کل کتابخانه‌های استان ساخت و تجهیز شده است. این کتابخانه در حال حاضر با ۳ هزار نسخه کتاب به بخش‌های کودک، نشریات، مخزن، مرجع، سالن مطالعه خواهران، برادران و همچنین اینترنت مجهز است. با افتتاح این کتابخانه، تعداد کتابخانه‌های عمومی اهواز به ۳۲ باب رسید.

وی اضافه کرد: این کتابخانه به‌عنوان مرکزی فرهنگی در شهر غیزانیه برای استفاده اقشار مختلف احداث شده و امیدواریم با اجرای برنامه‌های فرهنگی متنوع از قبیل نشست‌های کتاب‌خوان، رونمایی و نقد و بررسی کتاب، کارگاه‌های آموزشی برای خانواده‌ها و برنامه‌های ویژه بخش‌های کودک و نوجوان به هدف غایی خود در جهت کاهش آسیب‌های اجتماعی، پیشرفت در زمینه‌های علمی و آموزشی، ارتقاء سطح فرهنگ عمومی و رشد سرانه مطالعه در شهرستان دست یابد.

رستمی تصریح کرد: در کتابخانه‌های عمومی چهار شاخص اصلی کتاب و کتابخوانی وجود دارد؛ اما متأسفانه وضعیت این شاخص‌ها در شهر اهواز چندان مناسب نیست؛ در حال حاضر ۴۹۱۳۹۸ جلد کتاب در کتابخانه‌های عمومی شهر اهواز وجود دارد که نشان می‌دهد به ازای هر ۱۰۰ نفر فقط ۳۸ جلد کتاب موجود است و با افق ۱۴۰۴ که ۴۰۰ جلد کتاب است، فاصله بسیار زیادی داریم.

رستمی کوهی رستمی با اشاره به سند چشم‌انداز نهاد کتابخانه‌ها و شاخص‌های اهواز گفت: ۲۹۰۶۵ نفر از مردم شهر اهواز عضو کتابخانه‌های عمومی هستند، درواقع تنها ۲/۲ درصد مردم عضو هستند که با افق ۱۴۰۴ که قرار است ۳۵ درصد مردم عضو کتابخانه‌های عمومی باشند، فاصله بسیار زیاد است؛ همچنین فضای کتابخانه‌ای شهرستان اهواز ۱۷۷۵۸ مترمربع است؛ به عبارتی به ازای هر ۱۰۰ نفر، ۱ متر و ۳۶ سانتی‌متر فضا داریم؛ در هر حالی که در افق ۱۴۰۴ سرانه فضایی ۸ متر در نظر گرفته شده است و ازنظر شاخص تعداد کتابخانه، به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر ۲ کتابخانه داریم. این شاخص‌ها نشان می‌دهد که باید برای توسعه کتاب و کتابخوانی در استان تلاش‌های بیشتری صورت گیرد.