جمعه ۳ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۷

با حضور مسئولان استانی؛

جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی بهبهان و بخش‌های تابعه برگزار شد

کراپ‌شده - جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی بهبهان

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خوزستان: الگوها و شاخص‌های فرهنگی و دینی بهبهان می‌تواند زمینه‌ساز حرکت‌ها فرهنگ غنی در حوزه کتاب و کتابخوانی شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی خوزستان، جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی بهبهان و بخش‌های تابعه با حضور حجت‌الاسلام‌والمسلمین سپهر، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خوزستان؛ علی مظفری، فرماندار شهرستان بهبهان و جمعی از بخشداران و شهرداران بهبهان، منصوریه، زیدون، تشان و در م سالن اجتماعات فرمانداری بهبهان برگزار شد.

حجت‌الاسلام سپهر در این جلسه ضمن تبریک سالروز ورود آزادگان به مهین اسلامی و گرامیداشت هفته دولت با اشاره به آیه «مِنَ المُؤمِنینَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَیهِ فَمِنهُم مَن قَضی نَحبَهُ وَمِنهُم مَن یَنتَظِرُ وَما بَدَّلوا تَبدیلً»  گفت: اسرا، رزمندگان، ایثارگران و شهدای عزیز از صدر اسلام تا دوران حاضر و شهدای مدافع حرم آل الله، برای اقتدار حکومت اسلامی و زمینه‌سازی حکومت مهدوی بر سر پیمان‌ها خود ماندند و امروز باید در این مسیر، مسئولین قدردان مجاهدت‌ها و شجاعت‌های این ایثارگران باشند.
وی با اشاره به اهمیت کتابخوانی در کاهش آسیب‌های اجتماعی گفت: انس با کتاب و دانایی یکی از ارزشمندترین راهکارهای رسیدن به یک جامعه و سالم، آگاه و متناسب با آموزه‌های دینی است.

حجت‌الاسلام سپهر با اشاره به وضعیت شاخص‌های کتابخانه‌ای در بهبهان گفت: در حال حاضر بهبهان با ۱۴ باب کتابخانه عمومی و مشارکتی به مراجعان خدمات ارائه می‌کند. زیربنای کتابخانه‌های این شهرستان، به ازاء هر ۱۰۰ هزار نفر، ۳.۹ متر است که باید برنامه ششم توسعه به رقم ۴.۸ متر برسد.

وی افزود: درحال حاضر به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر، ۹۰ جلد کتاب در کتابخانه‌های عمومی موجود است که تا پایان سال ۹۹  باید به  ۱۲۳ جلد برسد. در شاخص عضویت نیز در شرایط فعلی به ازاء هر ۱۰۰ هزار نفر، ۲.۹ نفر مردم از بهبهان عضو کتابخانه‌ها هستند که باید به ۳.۷ نفر تا پایان برنامه ششم توسعه برسد.

وی با اشاره به نقش بارز خیرین در ساخت کتابخانه و اهداء کتاب در شهرستان‌ها، عنوان کرد: اولین کتابخانه استان در سال ۴۲ توسط خیرین بهبهانی ساخته‌شده و باوجود درخشش دانش آموزان بهبهانی در عرصه‌ها علمی و فرهنگی کشور، توجه به کتابخانه‌ها امری ضروری به نظر می‌رسد.

وی افزود: ۴ باب از کتابخانه‌های شهرستان بهبهان، توسط خیرین ساخته‌شده است ولی این عمل خیر در سال‌های اخیر انجام‌نشده و پیشنهاد می‌شود جلسه انجمن خیرین کتابخانه ساز باهدف پیگیری این موضوع در شهرستان تشکیل شود.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خوزستان با اشاره به  اهتمام استاندار خوزستان به گسترش کتابخانه‌ها و توسعه زیربناهای فرهنگی گفت: با نظر  مثبت استاندار و فرمانداران، بیش از ۲۰ میلیارد تومان به توسعه زیربنای کتابخانه‌های عمومی استان اختصاص‌یافته که در کشور کم‌نظیر است. این بودجه با اعتبار کل دستگاه‌های فرهنگی استان برابری می‌کند.

 وی افزود: تشکیل جلسات اداره کل امور شهری و شهرداری استان و محاسبه و تقسیط تمامی مطالبات کتابخانه‌ها از شهرداری نیز از دیگر اتفاقات مثبت در این زمینه است.
سپهر با اشاره به مشارکت مردم بهبهان در جشنواره کتابخوانی رضوی گفت: بهبهان با مشارکت ۵۶۰۰ نفر در جشنواره رضوی، بعد از اهواز و دزفول، دارای بیشترین مشارکت در خوزستان بود و از همه همکاران پرتلاش و خدوم کتابخانه‌ها برای جلب این مشارکت سپاسگزارم.

درادامه علی مظفری، فرماندار بهبهان گفت: شهرداران شهر بهبهان، منصوریه، زیدون و تشان باید در مدت یک هفته همه بدهی‌ خود را به‌حساب انجمن کتابخانه‌های عمومی بهبهان پرداختت کنند، در غیر این صورت از راه‌های پیش‌بینی‌شده قانونی اقدام خواهد شد.
مظفری ضمن تأکید بر فرهنگی بودن انقلاب اسلامی گفت: انقلاب اسلامی ایران یک انقلاب کاملاً فرهنگی برمبنای، آگاهی و دانش است و زیربنای دانش و آگاهی، کتاب و کتابخوانی است؛ اگر انقلاب فرهنگی ایران بخواهد در حوزه‌های بین‌المللی موفق باشد و مشکلات و آسیب‌های اجتماعی جامعه را حل کند باید در حوزه کتاب و کتابخوانی سرمایه‌گذاری کند.
فرماندار بهبهان افزود: این آمادگی وجود دارد که عمده مشکلات خود را در شهرستان توسط خیرین حل کنیم، لذا برگزاری انجمن خیرین کتابخانه ساز در بهبهان در دستور کار قرار خواهد گرفت.

گفتنی است؛ تشکیل کارگاه‌های عمومی برای خانواده‌ها و دانش آموزان توسط آموزش‌وپرورش، پیگیری تشکیل انجمن خیرین شهرستان، ساخت کتابخانه مرکزی و افتتاح کتابخانه شریعتی بهبهان در هفته دولت از مصوبات این جلسه بود .