چهارشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۹:۱۱

با حضور معاون اداری و مالی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور؛

آیین معارفه مدیرکل کتابخانه‌های عمومی گیلان برگزار شد

توديع و معارفه مدير كل استان گيلان

آیین معارفه هادی نوری، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان گیلان با حضور معاون اداری و مالی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی گیلان، مراسم تکریم و معارفه مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان گیلان ۲۵ مردادماه با حضور اسماعیل شفاعی؛ معاون اداری و مالی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور؛ مرتضی محمدزاده، مدیرکل امور مجلس و استان‌ها؛ فیروز فاضلی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان؛ علی پورحسن، مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری گیلان؛ زهرا بدن آرا، سرپرست پیشین اداره کل کتابخانه‌های گیلان؛ علی خلیلی، سرپرست سازمان اسناد و کتابخانه ملی استان و جمعی از مسئولین در سالن اجتماعات شهید انصاری مجتمع فرهنگی هنری خاتم‌الانبیا (ص) رشت برگزار شد.

معاون اداری و مالی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در این مراسم توسعه کتابخوانی را لازمه حرکت در مسیر دانایی دانست و اظهار داشت: فرهنگ کتاب‌خوانی باید در جامعه نهادینه شود تا راه توسعه و پیشرفت هموار گردد. روند پیشرفت و توسعه کتابخوانی در جامعه مستقیماً با تلاش کتابداران فراهم خواهد شد.

وی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری که کتابداران را مشاورین امین در جامعه خطاب کردند، گفت: کتابداران با ارائه مشورت‌هایی ارزشمند در معرفی کتاب به مخاطب، در روند توسعه‌ و نهادینه‌سازی فرهنگ کتابخوانی نقش ارزنده‌ای ایفا می‌کنند.

معاون اداری و مالی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور اذعان کرد: ارتقاء وضعیت معیشتی و بیمه کتابداران از سیاست‌های نهاد بود که خوشبخاته با تلاش مسئولان امر وضعیت مطلوبی نسبت به گذشته دارد.

در ادامه این مراسم مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری گیلان با بیان اینکه ترویج کتاب و کتابخوانی تأثیری مستقیم در ارتقاء سطح فرهنگی جامعه دارد، گفت: داشتن امکانات و تجهیزات کامل در حوزه کتاب و کتابخوانی حق مسلم استان گیلان است. گیلان، مهد فرهنگ محسوب می‌شود. وجود زیربناهای گسترده فرهنگی و پرورش بزرگان و اندیشمندان دنیا استان گیلان را همچون نگین درخشان فرهنگی در دنیا معرفی کرده است.

پورحسن ارتقاء دانش فرهنگی را سبب افزایش سرمایه در جامعه دانست و تصریح کرد: صرف اعتبار در حوزه فرهنگ سبب کاهش هزینه‌های اقتصادی و اجتماعی می‌شود.

کتاب و کتابخوانی عامل همبستگی و سلامت اجتماعی

هادی نوری، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان گیلان نیز در ادامه این مراسم اظهار داشت: در عصر اطلاعات زندگی می‌کنیم؛ امروز دانش و آگاهی قدرت ایجاد می‌کند. هر کشوری که از اطلاعات بیشتری برخوردار باشد در مناسبات جهانی نیز قدرتمندتر است.

نوری تصریح کرد: کتاب و کتابخوانی عامل همبستگی و سلامت اجتماعی است؛‌کتاب و کتابخوانی در حوزه اقتصاد ثروت تولید می‌کند، در حوزه سیاست قدرت ایجاد می‌کند و در حوزه اجتماعی سلامت و آرامش را به همراه دارد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی گیلان ترویج فرهنگ مطالعه را مستلزم عزم جمعی مسئولان دانست و گفت: باید امکانات مناسب در اختیار جوانان قرار دهیم تا کتابخانه‌ها محل حضور جوانان، نوجوانان و تمامی اقشار جامعه باشد.

وی ضمن قدردانی از حضور کتابداران در این مراسم خاطرنشان کرد: باید توان خود را برای بهبود شرایط معیشتی کتابداران و کارکنان مجموعه به کار بگیریم تا با قدرت بیشتر بار سنگین ترویج فرهنگ مطالعه را بر دوش کشند. کتابداران، سفیران فرهنگی هستند و تلاش آن‌ها برای ترویج فرهنگ کتابخوانی شایسته تقدیر است.

در ابتدای این مراسم نیز سرپرست پیشین اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان بیان کرد: با تمام توان در خدمت اهداف مجموعه کتابخانه‌های عمومی خواهم بود و کارهای بسیاری هست که باید در راستای اهداف و سند چشم‌انداز نهاد به انجام برسد.

زهرا بدن آرا ضمن قدردانی از کتابداران، کارشناسان و مسئولین ستادی اداره کل خاطرنشان کرد: در طول مدت سرپرستی مجموعه کتابخانه‌های استان همدلی دست‌اندرکاران این مجموعه حرکت روبه‌جلو را تداوم بخشید.

گفتنی است، در این مراسم ضمن قدردانی از تلاش‌های زهرا بدن آرا، سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان، هادی نوری به‌عنوان مدیرکل جدید کتابخانه‌های عمومی گیلان معرفی شد.