شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۹

معاون توسعه کتابخانه‌ها و کتابخوانی نهاد در اختتامیه هفتمین جشنواره کتابخوانی رضوی استان تهران:

کتابداران در افزایش مشارکت مردم به جشنواره کتابخوانی رضوی حضور مؤثری داشتند

مراسم اختتاميه هفتمين جشنواره كتابخواني رضوي در تهران

محمد اله‌یاری فومنی برنامه‌ریزی منظم، حضور و تلاش کتابداران به همراه انتخاب کتاب مناسب و انجام تبلیغات خوب را مهم‌ترین دلیل استقبال مردم از هفتمین جشنواره کتابخوانی رضوی عنوان کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی تهران، مراسم اختتامیه هفتمین جشنواره کتابخانه رضوی در استان تهران روز چهارشنبه هجدهم مردادماه با حضور محمد اله‌یاری معاون توسعه کتابخانه‌ها و کتابخوانی نهاد، اسماعیل جانعلی‌پور مدیرکل فرهنگی نهاد، مرتضی محمدزاده مدیرکل امور مجلس نهاد، علیرضا مهدوی شاهرودی مشاور استاندار و مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل استانداری تهران،  علی نیکنام مدیر کل کتابخانه‌های عمومی تهران و جمعی از مسئولان نهاد، فعالان فرهنگی و علاقه‌مندان به کتاب و کتابخوانی در سالن اجتماعات کتابخانه عمومی محقق حلی برگزار شد.

مشارکت ۶۴۸ هزار نفر در هفتمین جشنواره کتابخوانی رضوی

محمد اله‌یاری در این مراسم با اشاره به رشد مشارکت مردم در جشنواره کتابخوانی رضوی بیان کرد: انجام برنامه‌ریزی‌های منظم و طراحی پرسش‌ها و معرفی کتاب‌های مناسب در جشنواره کتابخوانی رضوی در سال های اخیر نشان داد که میزان مشارکت ۲۵ هزار نفری مردم در دوره پنجم و ۲۳۸ هزار نفری دوره ششم (سال گذشته) در سال جاری و در قالب هفتمین دوره برگزاری این جشنواره به ۶۴۸ هزار نفر رسیده است که این یک رکورد در سطح کشور محسوب می‌شود.

وی در ادامه اضافه کرد: جشنواره کتابخوانی رضوی اثبات کرد که اگر کتاب خوب انتخاب و تبلیغ شود، مردم از آن استقبال خواهند کرد؛ همچنین ثابت شد که حضور و تلاش کتابداران تا چه اندازه می‌تواند در ترویج فرهنگ کتابخوانی نقش ایفا کند.

اله‌یاری با اشاره به برگزاری اختتامیه‌های هفتمین جشنواره کتابخوانی رضوی در تمام استان‌های کشور تصریح کرد: در کنار برگزاری مراسم‌ اختتامیه ملی و ۳۱ مراسم دیگر در استان‌ها، در ۲۴۰۰ کتابخانه نهادی نیز مراسم اختتامیه این جشنواره برگزار می‌شود، ضمن آنکه در این دوره تمام کودکان شرکت کننده در جشنواره لوح و یک جلد کتاب گروه سنی کودک دریافت خواهند کرد.

شرکت ۱۹ هزار و ۸۷۱ تهرانی در هفتمین جشنواره کتابخوانی رضوی

علی نیکنام مدیرکل کتابخانه‌های عمومی تهران نیز در این مراسم با اشاره به چگونگی شکل‌گیری این جشنواره گفت: در مدت این چهارماه (از فرودین تا تیرماه سال جاری) همکاران ما برنامه‌ریزی‌های مستمری را برای برگزاری باشکوه این جشنواره انجام دادند.

وی در ادامه با اشاره به تلاش‌های گسترده کتابداران کتابخانه‌های عمومی استان تهران در طول برگزاری این جشنواره بیان کرد: این جشنواره در دو بخش مکتوب و اینترنتی با محوریت شش عنوان کتاب درباره سیره رضوی برگزار شد که بخش کودک آن به صورت نقاشی، تصویرسازی و قصه‌گویی بود.

نیکنام با اشاره به رشد دو نیم درصدی مشارکت مردم در جشنواره امسال نسبت به سال گذشته، افزود: پیگیری‌ها، تأکیدات و همکاری‌های نهادها، ‌ارگان‌ها و شخصیت‌های گوناگونی از جمله استاندار تهران، فرمانداران و ائمه جمعه در این رشد مشارکت و برگزاری باشکوه هفتمین جشنواره کتابخوانی رضوی در استان تهران تأثیرگذار بود.

وی در ادامه با اشاره به مشارکت ۱۹ هزار و ۸۷۱ نفر از مردم استان تهران در این جشنواره بیان کرد: در بخش فردی ۷ هزار و ۴۱۳ نفر، در بخش اینترنتی چهار هزار و ۹۳۵  نفر، در بخش خانوادگی هزار و ۱۱۶ نفر، در بخش کودکان ۶ هزار و ۵۲۶  نفر شرکت کننده داشیم.

نیکنام در پایان خاطرنشان کرد: امیدوارم در سال آینده نیز از حمایت نهادهایی همچون استانداری تهران، ائمه جمعه، بانک‌ها و ...  برخوردار باشیم، تا بتوانیم به هدف جشنواره که نهادینه کردن سیره و فرهنگ رضوی در سطح جامعه است دست پیدا کنیم.

امام رضا(ع) کریمانه با یاران و خانواده‌شان رفتار می‌کردند

محمدرضا شرفی نویسنده کتاب «مهارت‌های زندگی در سیره رضوی» که اثرش یکی از عناوین ارائه شده در هفتمین جشنواره کتابخوانی رضوی بود نیز در بخش دیگری از این مراسم با اشاره به لزوم اهمیت تقویت ارتباطات عاطفی در خانواده‌ها، گفت: در این کتاب به ۱۰ مهارت مورد نیاز سازمان‌ها و نهادها اشاره شده و علاوه بر این مهارت‌های فرزندپروری و رفتار در خانواده و ... نیز بر اساس سیره علمی و عملی امام رضا(ع) بررسی شده است.

شرفی در ادامه یادآور شد: امام رضا(ع) که مظهر کرامت هستند به گونه‌ای کریمانه با یاران و خانواده‌شان رفتار می‌کردند که امروز هم می‌تواند مطرح و سرلوحه زندگی مردم باشد.

وی در ادامه با اشاره به دو روایت از برخورد امام رضا(ع) با یارانش (ابوهاشم جعفری و یونس‌بن عبدالرحمان) گفت: در برخوردی که امام با یاران خود دارد نکاتی آموزنده مانند پوشاندن عیوب دیگران و توصیه‌ای که به سخن گفتن با مردم به اندازه فهم و عقل‌شان دیده می‌شود.

شرفی در بخش پایانی سخنانش بیان داشت: مأمون زمانی که امام رضا(ع) را به اجبار برای ولیعهدی به توس دعوت و ایشان را مجبور به قبول آن کرد، حضرت برای پذیرش ولیعهدی شرط گذاشت که در هیچ عزل و نصبی دخالت نکند. در واقع ایشان می‌خواستند با این شرط خود را از جنایت‌های حاکم دور کند.

مراجعه به «سبک زندگی رضوی» بهترین شیوه برای مقابله با شبیخون فرهنگی دشمن است

مشاور استاندار و مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل استانداری تهران نیز در بخش دیگری از این مراسم با اشاره به کتاب «مهارت‌های زندگی در سیره رضوی» نوشته محمدرضا شرفی گفت: اگر بخواهیم مفهوم سیره و معنای آن را به زبان امروزی بیان کنیم شاید مناسب‌ترین واژه «سبک زندگی» باشد. در واقع سیره رضوی که امروزه در مقابل دیدگان ما قرار دارد، متشکل از رفتار و بینش آن حضرت است.

وی در ادامه با اشاره به چگونگی ترویج سبک زندگی رضوی در جامعه، بیان کرد: امروز بیش از ۱۶۵ ماهواره داریم که علیه باورهای ما فعالیت می‌کنند. این ابزارها عمدتاً معطوف به عقاید و در واقع سبک زندگی ما را هدف قرار داده است.

مهدوی شاهرودی همچنین با بیان اینکه اگر بخواهیم با این شبیخون فرهنگی مقابله کنیم، بهترین راه مراجعه به سبک زندگی امام رضا(ع) و ائمه اطهار(ع) است، خاطرنشان کرد: امام رضا(ع) گنجینه نابی است که برای ما به ارث مانده و برای آگاهی نوجوانان و جوانان از این گنجینه نورانی باید بیانات و کلمات آن حضرت را به زبان امروز برگردان کنیم تا آنها بتوانند استفاده لازم را از آن ببرند. سبک زندگی و شیوه زندگی امام رضا(ع) از درون همین کتاب‌ها و قلم‌ها می‌تواند منتشر ‌شود.

در پایان این مراسم نیز از ۴۰ برگزیده این جشنواره و همکاران برگزار کننده آن در قالب بخش‌های کودک، ‌نوجوان، انفرادی، خانواده، کتابدار برگزیده، پویش کتاب‌خوان مجازی، دستگاه‌های همکار، ‌ کتابخانه‌های برتر و منتخبین اجرایی هفتمین جشنواره کتابخوانی رضوی در استان تهران تقدیر شد.