دوشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۰

در گفت و گو با مشاور دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور صورت گرفت؛

تشریح فعالیت‌ ستاد امر به معروف و نهی از منکر نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور

روح الله هاشمی ذاکر

روح‌الله هاشمی ذاکر، مشاور دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با اشاره به چگونگی شکل‌گیری ستاد امر به معروف و نهی از منکر در این نهاد، به تشریح مبانی، ساختار و فعالیت‌های اجرایی این ستاد پرداخت.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، «امر به معروف» و «نهی از منکر» دو فریضه بزرگ و دو فرع از فروع ده‌گانه دین مبین اسلام محسوب می‌شوند که مورد تأکید خاص قرآن کریم و نیز سیره‌ نظری و عملی پیامبر اعظم(ص) و دیگر اولیای دین بوده‌اند.

این دو فریضه دینی همچنین از ابتدای شکل‌گیری نظام جمهوری اسلامی ایران همواره مورد تأکید حضرت امام خمینی(ره) و در ادامه رهبر معظم انقلاب اسلامی بوده است. بر همین اساس مجلس شورای اسلامی نیز قوانینی برای حمایت از احیاء این فرایض الهی تدوین کرد و به این ترتیب احیاء امر به معروف و نهی از منکر در نظام جمهوری اسلامی ایران، جایگاهی ویژه پیدا کرد.

روند شکل‌گیری و ترکیب اعضای ستاد

در ادامه ستاد مرکزی امر به معروف و نهی از منکر در کشور شکل گرفت که در دستگاه‌های اداری و اجرایی کشور نیز دارای ستادهای تابعه شد.

روح‌الله هاشمی ذاکر، مشاور دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور درباره چگونگی شکل‌گیری این ستاد در نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور گفت: با وجود اینکه طی ۳ سال گذشته فعالیت‌های امر به معروف و نهی از منکر در این نهاد به صورت مستمر انجام می‌شد، اما بنابر تاکیدات و پیگیری‌های دبیرکل نهاد برای ساماندهی و ایجاد ساختاری منسجم برای این رسالت، اولین جلسه رسمی ستاد امر به معروف و نهی از منکر نهاد در مهر ماه سال ۹۵ با حضور کلیه اعضاء تشکیل شد.

وی درباره ساختار و اعضای این ستاد در نهاد نیز توضیح داد: اعضای قطعی و مصوبه این ستاد متشکل از دبیرکل نهاد به عنوان رئیس، مدیرکل روابط عمومی نهاد به عنوان دبیر و همچنین مدیر کل حراست، مدیر نظارت و ارزیابی، امام جماعت نهاد، مشاور امور بانوان دبیرکل، مشاور امور نظارتی دبیرکل،   مدیر ارزیابی عملکرد، و پاسخگویی به شکایات، مدیرکل ترویج کتابخوانی و امور فرهنگی و ۳ معاون اصلی نهاد نیز به اعضای این ستاد هستند که یکی از این اعضا به عنوان نائب رئیس این ستاد نیز معرفی می‌شود. همچنین مقرر شد دو نفر از کارکنان واجد شرایط نهاد به انتخاب ستاد، که ترجیحاً از میان بانوان باشند نیز به اعضای این ستاد اضافه شوند.

تدوین آیین‌نامه شورا و ابلاغ به استان‌ها

مشاور دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور درباره حدود اختیارات و وظایف ستاد امر به معروف و نهی از منکر نهاد توضیح داد: در این ستاد کارگروهی از اعضای دارای سِمت در معاونت‌ها و ادارات کل نهاد تشکیل دادیم که طی ۵ جلسه‌ای که این کارگروه تاکنون برگزار کرده، توانستیم وظایف و حدود اختیارات ستاد امر به معروف و نهی از منکر توابع آن در استان‌ها را تعیین و به مجموعه‌های ستادی نهاد در سراسر کشور ابلاغ کنیم.

هاشمی ذاکر با اشاره به تدوین آیین نامه این ستاد در خرداد ماه سال جاری که به امضای دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور رسیده است، افزود: وظایف اصلی تعیین شده برای ستاد، شامل اجرای برنامه‌ها و سیاست‌های ابلاغیه ستاد مرکزی احیای امر به معروف نهی از منکر، تهیه و تدوین برنامه سالانه ستاد، آسیب شناسی، شناسایی و تعیین اولویت‌های معروف و منکر نهاد، اقدام برای ترویج امر به معروف و نهی از منکر، جذب ساماندهی آموزش و به کارگیری گروه‌های امر به معروف و الگو سازی و تشویق کارکنان فعال در این دو فریضه الهی است.

وی درباره اهداف فعالیت‌های این ستاد نیز گفت: قصد ما این است که با استفاده از ظرفیت‌های فرهنگی، اجتماعی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، بخش‌های پژوهشی، تبلیغی و اطلاع رسانی را در جهت احیاء امر به معروف و نهی از منکر بیش از پیش فعال کنیم و امیدواریم با عنایت حق تعالی این فرایض الهی را در کتابخانه‌ها ترویج کنیم و آن را علاوه بر کارکنان و کتابداران نهاد، به اعضا و افرادی که به کتابخانه‌ها مراجعه می‌کنند نیز تسری دهیم.

فعالیت‌های پژوهشی، تبلیغی و اطلاع رسانی در ستاد

مشاور دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور درباره ساختار این ستاد در استان‌ها نیز گفت: ستاد  استان‌ها نیز تابعی از ستاد اصلی هستند و مدیران کل به عنوان رئیس این شوراها فعالیت می‌کنند که برخی از خطوط تخصصی خود را از ستاد امر به معروف و نهی از منکر مستقر در استان خود دریافت می‌کنند.

هاشمی ذاکر تشکیل کارگروه عفاف و حجاب، صیانت از حقوق شهروندی و شورای اقامه نماز را از دیگر فعالیت‌های این ستاد عنوان کرد و گفت: این فعالیت‌ها نیز از گذشته در نهاد سابقه داشته که با تشکیل این کارگروه، در پی ایجاد نظمی مستمر برای اجرای آن هستیم. در حال حاضر نیز در حال تعیین امام جماعت برای ساختمان‌های نهاد هستیم.

وی با اشاره به فعالیت‌های پژوهشی این ستاد افزود: در هفته حجاب برنامه‌های ویژه‌ای در کتابخانه‌های استان‌های مختلف کشور داشتیم که برگزاری نشست‌های کتابخوان و همچنین برپایی کارگاه‌های آموزشی با موضوع و محوریت عفاف و حجاب و امر به معروف و نهی از منکر، بخشی از فعالیت‌های این ستاد بود.

ساماندهی گروه‌های امر به معروف و نهی از منکر نهاد

مشاور دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور ادامه داد: همچنین در بخش فعالیت‌های تبلیغی و ترویجی این ستاد، توصیه‌ها و هشدارهایی مرتبط با موضوع امر به معروف و نهی از منکر را از طریق سامانه رفاهی کارکنان و همچنین از طریق پورتال به کارکنان ارائه کردیم تا از این طریق یادآور برخی جنبه‌های ارزشی و صیانتی که ممکن است گاهی دچار غفلت شود، باشیم.

هاشمی ذاکر همچنین درباره مهمترین برنامه‌های در دست اجرای این ستاد نیز گفت: کار ساماندهی و آماده‌سازی گروه‌های امر به معروف و نهی از منکر نهاد از مهم‌ترین اقداماتی است که در حال حاضر در دست اجرا داریم که با برنامه‌ریزی‌های انجام شده، امیدواریم کار ساماندهی این گروه‌ها را تا پیش از فرارسیدن ماه محرم به سرانجام برسانیم. چرا که دهه اول ماه محرم الحرام، دهه اختصاصی امر به معروف و نهی از منکر است و امیدواریم بتوانیم مجموعه برنامه‌های مناسبی را برای این ایام به انجام برسانیم.