دوشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۸:۳۳

با حضور مسئولین استانی صورت گرفت؛

تقدیر از برگزیدگان جشنواره کتابخوانی رضوی در خوزستان

کراپ‌شده - اختتاميه رضوي خوزستان

حجت‌الاسلام‌والمسلمین سپهر مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خوزستان گفت: خوزستان در بخش پویش کتابخوان مجازی مقام نخست، در بخش مکتوب فردی و خانوادگی، مقام دوم و در بخش الکترونیکی، مقام چهارم جشنواره کتابخوانی رضوی را کسب کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی خوزستان، آیین اختتامیه هفتمین جشنواره کتابخوانی رضوی یکشنبه ۱۵ مردادماه سال ۹۶ با حضور آیت‌الله حسن‌زاده، امام‌جمعه موقت اهواز؛ حسین‌زاده، معاونت سیاسی و اجتماعی استانداری خوزستان؛ حجت‌الاسلام‌ سپهر، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خوزستان و جمعی از مسئولین و برگزیدگان استانی در  کتابخانه مرکزی خوزستان برگزار شد.

آیت‌الله حسن‌زاده امام‌جمعه موقت اهواز در این مراسم گفت: اجرای برنامه‌های مناسبتی از قبیل اعیاد و سوگواری‌ها باید با روندی روبه رشد، ادامه پیدا یابد و معرفت و شناخت عمیق از معصومین(ع) را در پی داشته باشد.

وی ضمن تبریک به کتابخانه‌های عمومی برای کسب نتایج مهم در هفتمین جشنواره کتابخوانی رضوی گفت: توجه به شخصیت امام رضا (ع) رویکردی مناسب به معارف است که باید در جشن‌ها و مناسبت‌ها دنبال شود.

آیت‌الله حسن‌زاده با اشاره به اهمیت عقلانیت و تفکر در احادیثی از امام رضا(ع)، افزود: نیاز امروز ما به شناخت عمیق و کسب معارف الهی برای دوری از افراط و تفریط، نیازمند تفکر است. باید از عقلانیت به شناخت رسید و این جشنواره می‌تواند شناخت ما را در کسب عقلانیت، رشد دهد. وی تأکید کرد: عقلانیت در جای‌جای دین مبین اسلام حاکم است و تعبد بدون شناخت، منجر به انحرافاتی از قبیل پیدایش تفکرات داعشی در قرن ۲۱ می‌شود.

آیت‌الله حسن‌زاده بااشاره به توجه امام راحل(ره) به عقلانیت و تربیت عقلانی افزود: در دوران جنگ، جمعی از آموزشیاران نهضت سوادآموزی با شعار «قلم‌ها را به مسلسل تبدیل می‌کنیم» برای دیدار با امام خمینی (ره) به جماران رفتند اما امام در همان مجلس عنوان می‌کند که امیدوارم بشر روزی به رشدی برسد که مسلسل‌ها را تبدیل به قلم کند.

وی افزود: وجود این بینش در شخصیت امام خمینی (ره) نشان از توجه به عقلانیت در تفکر ایشان است. آنکه در جبهه تفکر ائمه است، دیگران را از تفکر منع نمی‌کند و صحبت و تأکیدات مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) در برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی نیز مهر تأییدی بر این تفکر است.

آیت‌الله حسن‌زاده تأکید کرد: جامعه باید به سمتی حرکت کند که عقلانیت با موضوع کتاب و اندیشیدن هم‌راستا شود و امروز خوشحالم که بیان سیره و عقلانیت امام معصوم در عملکرد نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در حال بروز و نفوذ به جامعه است.

وی افزود: مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) عقلانیت را یکی از راه‌های رسیدن به کمال می‌داند و تأکید ایشان به کتابخوانی و تبدیل آن به فرهنگ، نشان‌دهنده این مهم است.

امام جمعه موقت اهواز با اشاره به هجمه شبکه‌های اجتماعی در جامعه، گفت: تلاش کتابخانه‌های عمومی خوزستان در شرایط حاضر و ضعف کتابخوانی در جامعه، جای بسی قدردانی دارد و از همه عزیزان شاغل در کتابخانه‌های عمومی به جهت کسب این موفقیت تقدیر می‌کنم.

در ادامه، دکتر حسین زاده، معاون سیاسی و اجتماعی استانداری خوزستان ضمن تبریک به مجموعه کتابخانه‌های عمومی برای کسب موفقیت در هفتمین جشنواره کتابخوانی رضوی گفت: به حمدالله مجموعه کتابخانه‌های عمومی خوزستان با آرامش کامل و به‌دور از حواشی با ترویج فرهنگ کتابخوانی و احداث کتابخانه‌های عمومی و اجرای برنامه‌های فرهنگی، موفقیت‌های زیادی کسب کرده است.

حسین‌زاده گفت: کتاب و کتابخوانی یکی از بزرگ‌ترین لذت‌های زندگی است که می‌تواند آسیب‌های عمیق اجتماعی را از بین برده و باعث مقاومت فکری و فرهنگی جامعه در مقابل این آسیب‌ها شود.

وی افزود: زندگی آرام و دل‌نشین در پرتو کتاب و کتابخوانی فراهم می‌شود و از همه کسانی که در راستای امر کتابخوانی خدمت می‌کنند سپاسگزارم.

حجت‌الاسلام سپهر مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان خوزستان نیز با تبریک ولادت باسعادت حضرت رضا (ع) گفت: سبک زندگی معصومین به‌ویژه امام رضا(ع) از الگوهای ناب برای رسیدن به آرامش و تعالی است و به همین سبب بهره‌مندی از سیره و سبک زندگی ایشان به‌ویژه در دنیای امروز امری مهم و مؤثر محسوب می‌شود.

وی با اشاره به ظرفیت‌های مادی و معنوی استان گفت: استان خوزستان با برنامه‌ریزی و استفاده از ظرفیت ‌و امکانات موجود و همکاری دستگاه‌های فرهنگی و اجرایی، موفق به کسب رتبه‌های خوبی در هفتمین جشنواره کتابخوانی رضوی شد که این امر، مایه خوشحالی جامعه خوزستان است.

وی با اشاره به حضور ۵۷۶۳۲ شرکت کننده در این دوره و رشد ۲/۷ برابری شرکت‌کنندگان خوزستانی در هفتمین جشنواره کتابخوانی رضوی نسبت به سال گذشته، افزود: خوزستان در بخش پویش کتابخوان مجازی رتبه اول کشور را کسب کرده و در بخش مکتوب (فردی و خانوادگی) نیز با مشارکت ۴۶۰۷۹ نفر، موفق به کسب رتبه دوم کشور شده است. این استان با مشارکت ۱۱۵۵۵ نفر در بخش الکترونیک، در جایگاه چهارم کشوری قرار گرفته است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی با اشاره به عملکرد  موفق شهرستان‌های خوزستان، ادامه داد: شهرستان‌های امیدیه، رامشیر، اندیکا، باوی، لالی، مسجدسلیمان، هفتکل و باغملک با مشارکت در بخش‌های مختلف (مکتوب، الکترونیکی و پویش کتابخوان مجازی) توانستند بالاترین مشارکت را کسب کنند.

وی با اشاره به  حضور ۱/۲ درصد از جمعیت خوزستان در هفتمین جشنواره کتابخوانی رضوی گفت: ۴۱/۵ درصد از اعضای کتابخانه‌های استان در این جشنواره مشارکت کردند و یکی از آمارهای مهم این دوره نیز شرکت ۵۲۲۸ نفر در قالب ۱۱۷۴ خانواده است که نشان‌دهنده توجه ویژه خانواده‌های خوزستانی‌ها به اشاعه فرهنگ غنی رضوی است.

سپهر با تقدیر از انگیزه بالای کتابداران خوزستان در اشاعه اندیشه اسلامی و معنوی در جامعه، تصریح کرد: استانداری، صداوسیمای مرکز خوزستان، اتوبوس‌رانی کلان‌شهر اهواز، دبیرخانه امور مساجد استان خوزستان، آموزش و پرورش و کانون پرورش فکری، اداره کل امور شهری و شهرداری‌ها ازجمله سازمان‌های بودند که ما را در رسیدن به این موفقیت یاری کردند.

گفتنی است، تقدیر مسئولین از برگزیدگان خوزستانی هفتمین جشنواره کتابخوانی رضوی آخرین بخش این مراسم بود.