دوشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۲

در نشست هم‌اندیشی فعالان حوزه ادبیات کودک و نوجوان فارس مطرح شد؛

ضرورت ایجاد مسیر فرهنگی قوی در حوزه ادبیات کودک و نوجوان

 در دومین نشست هم‌اندیشی فعالان حوزه ادبیات کودک و نوجوان فارس

دومین نشست هم‌اندیشی فعالان حوزه ادبیات کودک و نوجوان فارس با حضور فعالان ادبیات کودک و کتابداران کودک کتابخانه‌های عمومی فارس برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی فارس، روح‌الله منوچهری سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان فارس با اعلام این خبر گفت: این نشست به‌منظور تعامل هرچه بیشتر دو گروه متخصصان ادبیات کودک و کتابداران شاغل در این بخش، برگزار شده است و هدف آن، ایجاد یک مسیر فرهنگی قوی در حوزه ادبیات کودک و نوجوان در فارس است.

وی با بیان اینکه از دو سال پیش برنامه‌ریزی برای ایجاد ارتباط بین فعالان ادبیات کودک فارس و کتابداران کودک کتابخانه‌های عمومی در اداره کل کتابخانه‌های عمومی فارس انجام شد، افزود: به اعتقاد من کتابداران بخش کودک کتابخانه‌های عمومی نیز در زمره فعالان ادبیات کودک و نوجوان قرار می‌گیرند و لازم است ارتباط آن‌ها با سایر فعالان این حوزه در بخش‌های نویسندگی، شاعری، ترجمه، نقد و پژوهش و ... ارتباط مؤثری باشد.

سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان فارس فعالیت در حیطه ادبیات کودک و نوجوان را حائز اهمیت دانست و بیان کرد: کار فعالان حوزه ادبیات کودک و نوجوان از دو منظر اهمیت دارد؛ نخست، آموزش به کودکان و دیگری سروکار داشتن با کتاب و اندیشه؛ وقتی این دو حوزه در کنار هم قرار می‌گیرد، کودکان با کتاب و کتابخوانی آشنا شده و به‌یقین آینده موفق‌تری خواهند داشت.

منوچهری با بیان اینکه انتظار کتابخانه‌های عمومی از فعالان حوزه ادبیات کودک و نوجوان این است که در این اماکن حضور فعال‌تری داشته باشند، گفت:  تمامی کتابخانه‌های عمومی استان فارس آماده هم‌افزایی و همکاری بیشتر با فعالان حوزه ادبیات کودک و نوجوان هستند.

وی با اشاره به جایگاه ادبی شیراز و استان فارس، بیان کرد: استان فارس همواره با نام ادبیات و بزرگان ادبی شناخته شده است و این افتخارات تنها محدود به ادبیات کهن نیست؛ این استان، در حال‌ حاضر نیز در حوزه ادبیات کودک و نوجوان، یک گام از دیگر استان‌ها پیش‌تر است و ضرورت دارد که با همکاری و مساعدت بیشتر همه فعالان، رشد و ترقی حوزه ادبیات کودک و نوجوان فارس سرعت بیشتری یابد.

سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی فارس در ادامه به برگزاری نخستین نشست «مسیر کودکی» در سال گذشته اشاره کرد و گفت: نخستین نشست هم‌اندیشی فعالان حوزه ادبیات کودک و کتابداران با عنوان «مسیر کودکی»، سال گذشته و با حضور استاد مصطفی رحمان دوست برگزار شد؛ این نشست نتایج مثبت بسیاری به همراه داشت که مهم‌ترین آن‌ همکاری بیشتر فعالان حوزه کودک با کتابخانه‌های عمومی فارس و برگزاری برنامه‌های مشترک بود.

وی همچنین از توجه ویژه کتابخانه‌های عمومی طی یک سال گذشته به بخش کودک و نوجوان یادکرد و گفت: یکی از دغدغه‌هایی که در نشست «مسیر کودکی» مطرح شد، نبود فضای کتابخانه‌ای مناسب برای کودکان بود که اداره کل کتابخانه‌های عمومی فارس در این زمینه اقداماتی انجام داد؛ به‌طوری‌که از ۱۰ کتابخانه عمومی که در ابتدای سال جاری به‌صورت هم‌زمان در شیراز افتتاح شد، ۳ کتابخانه عمومی به‌صورت ویژه به کودکان اختصاص دارد؛ علاوه بر این، ۱۴۴ کتابخانه عمومی استان نیز، بخش کودک مستقل دارند.

سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی فارس در ادامه سخنان خود اظهار داشت: تیرماه سال گذشته و هم‌زمان با برگزاری نخستین نشست مسیر کودکی، ۲۸ درصد اعضای کتابخانه‌های عمومی، کودکان و نوجوانان بودند و ۲۰۰ هزار نسخه کتاب کودک در تمامی کتابخانه‌های عمومی فارس وجود داشت؛ این در حالی است در تیرماه سال جاری، تعداد اعضای کودک و نوجوان کتابخانه‌های عمومی به ۳۵ درصد و آمار نسخه‌های کتاب کودک کتابخانه‌ها نیز به ۲۷۵ هزار نسخه افزایش یافته است.

وی همچنین با بیان اینکه نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور نگاه ویژه‌ای به حوزه کودک و نوجوان دارد، عنوان کرد:  در سال گذشته، ۵۸۵۰۰ نسخه کتاب کودک و نوجوان از سوی  نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و ۱۷ هزار نسخه نیز به‌صورت استانی خریداری و در کتابخانه‌های عمومی استان توزیع شد.

منوچهری با بیان اینکه اداره کتابخانه‌های عمومی فارس به آثار تألیفی نویسندگان استان فارس اهمیت می‌دهد، گفت: تاکنون ۲۴۰۰ نسخه از آثار نویسندگان کودک و نوجوان استان فارس برای کتابخانه‌های عمومی خریداری شده است.

وی در پایان عنوان کرد: روزانه در کتابخانه‌های عمومی فعالیت‌های همچون قصه‌گویی و شعرخوانی، نشست‌های کتاب‌خوان و جمع‌خوانی، نمایش عروسکی، خلاصه‌نویسی و... صورت می‌گیرد و تلاش بر این است که با همکاری فعالان حوزه ادبیات کودک و نوجوان این فعالیت‌ها با پویایی و قوت بیشتر ادامه یابد.

گفتنی است در ادامه این نشست، احمد اکبرپور، بهمن پگاه راد، فاطمه فروتن و الهام مزارعی در حوزه نویسندگی، محبوبه خسروی و رؤیا مرتضوی در بخش تصویرگری، مهشید پیرصوفی و آمنه عوض‌پور در حیطه نقد و پژوهشگری ادبیات کودک و نوجوان، فاطمه صفری‌راد در حوزه ترجمه، اعظم ایزدی درزمینه قصه‌گویی، طیبه نیکو در بخش شعر کودک و کریم رنجبر در حوزه روان‌شناسی کودک با کتابداران کتابخانه‌های عمومی فارس به بحث و تبادل‌نظر پرداختند.