چهارشنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۹

محمد میرکیانی:

حضور کتابداران و کتابخانه‌ها در زندگی مردم محسوس‌تر شده است

محمد میرکیانی

محمد میرکیانی گفت: طی سال‌های اخیر حضور کتابداران و کتابخانه‌های عمومی در زندگی‌ مردم، به خصوص در شهرستان‌ها محسوس‌تر شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور به نقل از مهر، محمد میرکیانی درباره حضور و فعالیت ۷۰۰۰ کتابدار در کتابخانه‌های عمومی کشور گفت: این حضور سرمایه‌ای ارزشمند برای برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی است و به نظرم کتابداران به عنوان متخصصان حوزه کتاب و کتابخوانی، بهترین مبلغان این جشنواره در سراسر کشور هستند.

وی با اشاره به برگزاری هفتمین جشنواره کتابخوانی رضوی گفت: این جشنواره در وهله اول به دلیل ترویج کتابخوانی و فرهنگ مطالعه، تفاوت بارزی با سایر جشنواره‌های فرهنگی دیگر دارد. چرا که جشنواره‌های دیگر در زمان برگزاری موجی از حرکت ایجاد می‌کنند، اما تأثیرات جشنواره‌های کتابخوانی به عنوان یک رفتار و عمل اثربخش فرهنگی، فراتر از زمان و مکان برگزاری آن جشنواره خواهد بود.

نویسنده کتاب «تن تن و سندباد» در ادامه گفت: موضوع این جشنواره نیز با توجه به سرمایه عظیم دینی و ملی ما، یعنی حضرت امام رضا(ع) اهمیتی ویژه پیدا می‌کند. اگر ما بتوانیم به هر شکل و بهانه‌ای مردم را با کتاب و کتابخوانی مأنوس کنیم، حرکتی ارزشمند رخ شکل گرفته و زمانی که این حرکت با معارف رضوی همراه شود، ارزش آن دوچندان خواهد شد.

میرکیانی همچنین گفت: واگذاری جشنواره کتابخوانی رضوی به نهادی مرتبط مانند نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با امکانات ستادی و نیروهای انسانی توانمند، باعث شد ضمن اینکه حرکت این جشنواره را در مسیر منطقی خود قرار گیرد، هزینه‌های آن کاهش یابد و مسیر رسیدن به اهداف آن نیز کوتاه‌تر شود.

این داستان نویس با ابراز خرسندی از گسترش فعالیت‌های اجتماعی کتابداران در سال‌های اخیر گفت: با توجه به ارتباطی که در شهرهای مختلف دارم و همچنین جلساتی که در حوزه فعالیت‌های خود شرکت می‌کنم، می‌توانم به جرأت بگویم که طی سال‌های اخیر حضور کتابداران و کتابخانه‌های عمومی در زندگی‌ مردم، به خصوص در شهرستان‌ها محسوس‌تر شده است. به همین دلیل معتقدم حضور مشارکت مردم در جشنواره کتابخوانی رضوی با چنین پشتوانه‌ای گسترده‌تر خواهد شد.