سه‌شنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۰

سیدعلی کاشفی خوانساری:

مشارکت نهادهای مردمی تأثیر جشنواره کتابخوانی رضوی را بیشتر و ماندگارتر می‌کند

کاشفی خوانساری

سیدعلی کاشفی خوانساری، مشارکت بیش از یکصد مجموعه دولتی، خصوصی و مردمی را در هفتمین جشنواره کتابخوان رضوی، اتفاقی مبارک دانست و گفت: این جشنواره هرچه بیشتر با نهادهای مدنی و مردمی پیوند بخورد، بدون شک تأثیرات بیشتر و ماندگارتری خواهد داست.

سیدعلی کاشفی خوانساری در کفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، درباره برگزاری هفتمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی عنوان کرد: خدا رو شکر می‌کنم که جشنواره فرهنگی امام رضا(ع) که در سال ۱۳۸۲ با جشنواره تئاتر دینی در مشهد به همت آقای مسجدجامعی آغاز شد، امروز با ده‌ها رشته مختلف در عرصه ملی و بین‌المللی فعالیت می‌کند که این موضوع نشان می‌دهد اگر کاری که با نیت خالص و هدف کسب رضایت الهی بنیان گذاشته شود، به برکت حضرت حق سال به سال گسترده‌تر می‌شود.

وی افزود: قطعا هر تلاشی که بتواند کودکان و نوجوانان را به مطالعه ترغیب کند و آنها را با دنیای کتاب و خواندن به خصوص آثار دینی با محوریت معارف رضوی آشنا کند، قابل تقدیر است. اما اتفاق بهتری که از سال گذشته در این جشنواره آغاز شد، واگذاری اجرای این آن به نهاد کتابخانه‌ها عمومی کشور و بهره‌مندی از قابلیت و ظرفیت‌های این نهاد بود که نتیجه آن افزایش چشمگیر شرکت‌کنندگان در دوره گذشته این جشنواره به بیش از ۲۳۶ هزار نفر بود که این ابتکار بسیار جای تقدیر دارد.

این نویسنده و پژوهشگر حوزه کودک و نوجوان درباره مشارکت بیش از یکصد مجموعه‌ دولتی، خصوصی و مردمی در برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی گفت: این جشنواره هرچه بیشتر با نهادهای مدنی و مردمی پیوند بخورد، بدون شک ماندگاری و تأثیر بیشتری خواهد داشت.

کاشفی خوانساری ادامه داد: در شهرهای مختلف انجمن‌های ادبی، گروه‌های ترویج کتابخوانی، باشگاه‌های کتابخوانی و نهادهای مردمی دیگری وجود دارند که بسترهای مناسبی برای شرکت در جشنواره کتابخوان رضوی هستند و معتقدم که هرچقدر بتوان از ظرفیت این نهادهای مردمی استفاده کرد و مردم را به مشارکت طلبید، تأثیرات این حرکت بیشتر و ماندگارتر خواهد بود.

ایجاد زمینه‌های متنوع برای مشارکت کودکان

سردبیر فصلنامه نقد کتاب کودک در ادامه با اشاره به ایجاد زمینه‌های متنوع مشارکت در این جشنواره گفت: ابتکاراتی که در نحوه مشارکت کودکان و نوجوانان در جشنواره کتابخوان رضوی تدارک دیده شده از نکات جالب توجه این دوره است که بدون شک با استقبال این گروه سنی روبه‌رو خواهد شد. ایجاد بخش‌هایی مانند معرفی کتاب و خوانش بخشی از کتاب و ارسال فایل ویدئویی آنها، خلاصه نویسی کتاب، نقاشی از موضوعات کتاب و غیره در کنار پاسخگویی به سوالات، ابتکاراتی هستند که توجه کودکان و نوجوانان را به خود جلب می‌کند.

وی با اشاره به ارسال حدود ۴۸ هزار نقاشی به جشنواره کتابخوان رضوی در سال گذشته، افزود: هرچه این جشنواره‌ از ساختار و شاکله امتحانات درسی که به صورت سوالات امتحانی و پاسخ‌های چهارگزینه‌ای است دور شود به اتفاقات بهتری دست پیدا می‌کنیم؛ چراکه آن ساختار سنتی با روح کتابخوانی به عنوان یک فعالیت آزاد سازگار نیست. از این جهت ابتکارات بکار گرفته شده در جلب مشارکت کودکان را بسیار مثبت ارزیابی می‌کنم.

لزوم بسترسازی برای تداوم ارتباط با کتاب

کاشفی خوانساری ایجاد بستر و زمینه تداوم ارتباط کودکان و نوجوان با کتاب را از نکات قابل توجه در این جشنواره دانست و گفت: اینکه صرفا کودکان و نوجوانان در این جشنواره شرکت کند و حتی جایزه‌ای هم دریافت کند، خوب است، اما اتفاق بهتر این است که این موضوع بهانه و انگیزه‌ای باشد برای شناسایی این افراد تا بتوان در طول سال با کلاس‌های متنوع آموزشی و جلسات شعر و غیره، برنامه‌ریزی مناسبی برای آنها تدارک دید تا بتوان تأثیرگذاری این جشنواره را مضاعف کرد.

وی در پایان پیشنهاد داد: به نظر من بهتر است که تعداد کتاب‌های انتخاب شده برای این جشنواره محدود نباشد. فارغ از وجود نگاه‌ها و سلایق مختلف و سایر مسائل در انتخاب کتاب‌ها، اگر انتخاب کتاب آزاد باشد، با روح دموکراسی که هدف کتاب و کتابخوانی است، همخوانی و هماهنگی بیشتری خواهد داشت و  ضمن اینکه تأثیر بیشتری بر ترویج کتابخوانی می‌گذارد، از ایجاد برخی شاعبه‌های دیگر نیز در انتخاب‌ها جلوگیری خواهد کرد.