یکشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۶ - ۱۶:۳۸

مهدی قزلی:

توجه به موضوع کتابخوانی پیروی از سبک زندگی رضوی است

مهدی قزلی

مدیرعامل بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایران درباره برگزاری هفتمین جشنواره کتابخوانی رضوی گفت: مباحثات و محاجات امام رضا(ع) با علمای سایر ادیان، نشان از اهتمام آن حضرت به مطالعه تمام کتاب‌ها و منابع مکتوب ادیان دیگر دارد.

مهدی قزلی در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع رسانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، عنوان کرد: بر اساس گزارشاتی که از زندگی و زمانه امام رضا(ع) به ما رسیده، زمانی که مأمون عباسی، امام رضا(ع) و سایر علما و دانشمندان ادیان و فِرق مختلف را به خراسان دعوت می‌کرد، امام رضا(ع) با سایر مدعوین به مباحثه می‌نشستند. آنچه از مطالعه محاجات و مباحثات ایشان با علمای سایر ادیان به روشنی خود نمایی می‌کند این است که امام رضا(ع) تمام کتاب‌های سایر ادیان را با دقت تمام خوانده بودند و به محتوای آنها احاطه داشتند؛ به طوری که بر اساس کتاب خود آن ادیان، با آنها محاجه می‌کردند.

مدیرعامل بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایران افزود: این موضوع نشان می‌دهد که امام رضا(ع) در آن دوره که کتاب کالای مرسوم و در دسترسی نبوده و فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی نیز وجود نداشته، به جمع‌آوری و خوانش کتاب‌ اهتمامی جدی داشته‌اند. بر این اساس اگر ما حتی به کتابخوانی هم علاقه‌مند نباشیم، از نظر سبک زندگی ائمه اطهار، باید به کتاب و کتابخوانی توجهی ویژه‌ داشته باشیم.

وی با اشاره به برخی از ویژگی‌های مهم در سبک زندگی ائمه اطهار(ع) گفت: اگر امام حسین(ع) در موضوع ذلت ناپذیری الگو هستند و این موضوع سبک زندگی ما می‌شود، اگر امام سجاد(ع) اهل دعا هستند و دعا خواندن ایشان به سبک زندگی ما تبدیل می‌شود و اگر امام جعفر صادق(ع) اهل علم هستند و تحصیل علم نیز سبک زندگی ما می‌شود، به همین ترتیب می‌توانیم توجه به کتاب و کتابخوانی را به عنوان یکی از ویژگی های زندگی امام رضا(ع) در سبک زندگی خود مورد توجه قرار دهیم.

این نویسنده در ادامه به جایگاه ویژه کتابخانه‌ها در پیشرفت علم و رسیدن بشر به تمدن اشاره کرد و گفت: بر اساس اسناد و مدارک موجود از تاریخ تمدن بشری، در هر سرزمینی که کتابخانه‌ای بنا بوده، آنجا مهد علم و فرهنگ، مهد شکوفایی و تمدن بوده است؛ امروز هم باید همین اتفاق تکرار شود. بر این اساس یکی از مراکزی که در ترویج کتابخوانی باید به آن توجه کنیم، کتابخانه‌ها هستند.

قزلی ادامه داد: استقبال گسترده عموم مردم در دوره گذشته جشنواره کتابخوانی رضوی که به واسطه واگذاری این حرکت به نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور صورت گرفت، نشان دهنده ظرفیت بالا و پایگاه مردمی کتابخانه‌ها است. بنده واقعا از بالا رفتن مشارکت مردم در این جشنواره بسیار خوشحالم، چراکه این اتفاق تأیید کننده کارکرد و جایگاه تاریخی کتابخانه‌ها در جوامع بشری است.