یکشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۷

در راستای دسترسی آسان‌تر نابینایان و کم‌بینایان به منابع مطالعاتی؛

بخش نابینایان کتابخانه امام علی(ع) یزد به دو دستگاه چاپگر بریل «بصیر» مجهز شد

چاپگر بریل یزد

بخش نابینایان کتابخانه امام علی(ع) یزد به با حمایت شرکت چادرملوی اردکان به دو دستگاه چاپگر بریل «بصیر» مجهز شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی یزد، سمانه فتاحی، مسئول بخش نابینایان کتابخانه امام علی(ع) یزد با اعلام این خبر افزود: چاپگرهای بصیر برای اولین ‌بار در ایران و خاورمیانه با تلاش یکی از شرکت‌های معتبر دانش‌بنیان طراحی و ساخته‌ شده و از نظر سرعت و کیفیت چاپ، قابل‌رقابت با نمونه‌های خارجی است.

وی گفت: دو دستگاه از این نوع چاپگرهای پیشرفته، سال گذشته با پیگیری نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی و حمایت مالی شرکت صنعتی معدنی چادرملو خریداری و به بخش نابینایان و کم‌بینایان کتابخانه امام علی(ع) اهدا شد.

فتاحی تصریح کرد: طبق قرارداد با شرکت سازنده دستگاه، مقرر شد پس از نصب، یک دوره آموزشی برای استفاده از آن برگزار شود که با حضور دو تن از کارشناسان شرکت سازنده و ارائه آموزش‌ها لازم به کتابداران بخش نابینایان، محقق شد.

مسئول بخش نابینایان کتابخانه امام علی(ع) با اشاره به قابلیت‌ این چاپگرها بیان کرد: امکان چاپ با استفاده از حافظه داخلی بدون نیاز به کامپیوتر، سیستم عیب‌یابی داخلی، قابلیت چاپ دوروی کاغذ به‌شکل هم‌زمان، سیستم اعلام اتمام کاغذ و اتمام چاپ، ‌ سیستم کاهش ارتعاش و صدا، قابلیت تغییر جهت متن به‌صورت عمودی و افقی و کلیدهای گویا به زبان فارسی و انگلیسی از مهم‌ترین قابلیت‌های فنی چاپگرهای بصیر است که امکان کار با آنها را برای کتابداران نابینا تسهیل می‌کند.

گفتنی است، بخش نابینایان کتابخانه عمومی امام علی(ع) یزد درحال‌حاضر ۵۹۱ نفر عضو فعال دارد و تعداد منابع بریل این کتابخانه ۲ هزار و ۳۲ نسخه و منابع صوتی آن نیز ۷ هزار عنوان است.