دوشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۰

مسئول کتابخانه غدیر دزفول؛

سفیری برای رساندن رایحه‌ای از عطر وجود امام رضا (ع) بودم

کراپ‌شده - كتابخانه غدير دزفول

مسئول کتابخانه غدیر دزفول با ابراز خرسندی از میزان استقبال از منابع جشنواره کتابخوانی رضوی گفت: در تمام این مدت احساس می کردم که سفیری برای رساندن رایحه‌ای از عطر وجود امام رضا (ع) در بین کودکان هستم.

آزاده جعفرزاده، مسئول کتابخانه غدیر دزفول، در گفتگو با روابط عمومی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور پیرامون فعالیت‌های انجام‌شده در این کتابخانه در جریان برگزاری هفتمین جشنواره کتابخوانی رضوی اظهار داشت: پنجم اردیبهشت‌ماه در اداره کتابخانه‌های دزفول جلسه‌ای برای تشریح و تبیین جشنواره رضوی برگزار شد و پس‌ازآن بلافاصله فعالیت کتابخانه‌ها برای معرفی مسابقه کتابخوانی آغاز شد. به مدارس می‌رفتیم و کلاس به کلاس کتاب را معرفی و از داستان‌های «۱۰ قصه از امام رضا (ع)» برای بچه‌ها می‌خواندیم؛ می‌توانم بگویم که طی این مدت برای بیش از هزار کودک قصه گفته‌ام. قصه‌گویی، کار موردعلاقه من است و در این مدت سعی می‌کردم به کمک ابزارهای مختلف و تکنیک‌های قصه‌گویی،‌ شنیدن داستان‌ها را برای کودکان شیرین و جذاب کنم؛ البته حضور در کلاس‌های آموزشی قصه‌گویی که پیش‌ازاین از سوی نهاد برگزار شد، در این موفقیت بسیار اثرگذار بود. از نانوشته‌های داستان که برگرفته از تصاویر بود برای بچه‌ها می‌گفتم؛ دخترها با ظرافت بسیار و پسرها با دقت بالا فضای داستان را تصویر می‌کردند؛ هر واژه برای آنان معنا داشت و همه‌چیز از تصاویر پیدا بود؛ مثلاً کودکی برای نشان دادن معنای واژه «دلخوری»، شمشیری بر کمر حضرت نقاشی کرد.

وی با اشاره به برگزاری نشست‌های جمع خوانی در کتابخانه و نیز دبستان‌های درخشان، شهید صدوقی، گلستان و مهد دانش، ادامه داد: از برکت شب‌های قدر هم برای معرفی جشنواره کتابخوانی رضوی بهره بردیم؛ امام‌زاده سبزقبا،‌ واقع در بخش مرکزی دزفول،‌ در شب‌های قدر مملو از جمعیت بود. آن شب‌ها در مراسم احیا و جمع‌های چند نفره برای بچه‌ها قصه می‌خواندیم و آن‌ها برداشت خود را برای ما تصویر می‌کردند؛ طی آن شب‌ها خردسالانی هم مخاطب قصه‌های ما بودند که با به همراه بردن برگه‌های سفید اشتیاق آنان را به نقاشی پاسخ گفتیم.

جعفرزاده اضافه کرد: قصه‌خوانی در مراسم ویژه نیمه شعبان و احیای عمومی در منزل سردار شهید غلامعلی مهران زاده از دیگر فعالیت‌های انجام‌شده در راستای معرفی جشنواره کتابخوانی رضوی بود. علاوه بر این، در میهمانی‌ها و افطاری‌های خانوادگی ماه مبارک رمضان نیز من خود را ملزم به قصه‌گویی کرده بودم؛ جمع خوانی‌ها به‌قدری تکرار شد که اکنون من تمامی داستان‌ها را به خاطر سپرده‌ام؛ این کار برایم لذت‌بخش بود؛ به‌ویژه در جمع کودکان که اشتیاق آنان، انرژی مضاعفی می‌داد؛ درواقع در تمام این مدت احساس می‌کردم که سفیری برای رساندن رایحه‌ای از عطر وجود امام رضا (ع) در بین کودکان هستم.

وی با اشاره به استقبال از منابع جشنواره در بخش بزرگ‌سال، اظهار داشت: در بخش بزرگ‌سال نیز، درحالی‌که از هر عنوان کتاب ۴ الی ۵ نسخه داشتیم، کتاب‌ها دائم در امانت بود، آن‌چنان‌که ما به‌عنوان کتابدار کتابخانه فرصتی برای مطالعه آن‌ها نیافتیم؛ بخشی از کتابخانه که به‌صورت نمادین به هفتمین جشنواره کتابخوانی رضوی اختصاص داشت، همواره فاقد منابع جشنواره بود. درواقع جشنواره را فرصتی برای معرفی ابعاد زندگی امام رضا (ع) دانستیم و تمام تلاش خود را برای شناساندن این حضرت،‌ خصوصاً به قشر جوان و کودک، به کاربستیم؛ چراکه کار کودک، کاری ماندگار است و خشت اول چون نهد معمار کج/ تا ثریا می‌رود دیوار کج.

وی با یادآوری خاطرات شیرینی در جریان معرفی جشنواره رضوی،‌ ادامه داد: وقتی برای اولین بار کتاب «۱۰ قصه از امام رضا (ع)» را خواندم، بی‌اغراق می‌گویم که با تمام داستان‌های آن اشک ریختم؛ آن‌چنان‌که دختر ۶ ساله‌ام دلیل گریه‌ام را جویا شد؛ داستان‌ها را برایش خواندم و او از هر داستان طرحی کشید. علاوه بر این، واکنش بچه‌ها به شرکت در مسابقه جذاب بود؛ آن‌ها به شوق زیارت حضرت نقش می‌زدند و این اشتیاق و امید، گاه‌گاه در نوشتن عباراتی پای نقاشی‌ها نمود می‌یافت.

مسئول کتابخانه غدیر دزفول تبلیغات برای هفتمین جشنواره کتابخوانی رضوی را در افزایش میزان مراجعین به کتابخانه مؤثر دانست و گفت: با توجه به نبود زمان و نیروی انسانی کافی، در مراکزی با معرفی جشنواره کتابخوانی رضوی افراد را به کتابخانه‌های عمومی سوق می‌دادیم؛ در مدارس و بین دانش آموزان نیز گفتگو را با ارائه تعریفی از کتابدار و کار کتابداری آغاز می‌کردیم و از جاذبه‌های کتابخانه برایشان می‌گفتیم. بدون اغراق می‌گویم که طی این مدت بیش از ۱۵۰ کودک برای عضویت به کتابخانه ما مراجعه کردند.