دوشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۵ - ۰۴:۰۴

به همت اداره کل کتابخانه‌های عمومی خوزستان؛

نشست کتاب‌خوان تخصصی «مطالعات بین‌الملل» برگزار شد

کراپ‌شده - افتتاح بخش خوزستان‌شناسي

نشست تخصصی کتاب‌خوان با موضوع «مطالعات بین‌الملل» به همت اداره کل کتابخانه‌های عمومی خوزستان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی خوزستان، نشست کتاب‌خوان مطالعات بین‌الملل با حضور حجت‌الاسلام‌والمسلمین سپهر، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خوزستان؛ محمد جوروند، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از فرهنگیان، نویسندگان و علاقه‌مندان کتاب و کتابخوانی، یکشنبه پانزده اسفند ماه در تالار کتابخانه علوم ایران برگزار شد.

در این نشست ۳ عنوان کتاب در حوزه‌های مرتبط، معرفی و به اشتراک گذاشته شد که در ادامه به‌مرور آن می‌پردازیم.

«حقوق بشر» نوشته ژاک مورژئون، ترجمه: احمد نقیب‌زاده، انتشارات: دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران/ ارائه توسط: سید مهرزاد فاطمی

نویسنده در این کتاب به بررسی تضاد و تخالفی قدرت به‌عنوان یک ضرورت و تحقق حقوق اساسی انسان می‌پردازد. بخش دیگر کتاب، به بیان اندیشه‌ها و نظریه‌های انتزاعی می‌پردازد که به مدت ۲۰۰ سال در دفاع از حقوق بشر به کار گرفته‌شده‌ اما کمکی به پیشرفت آن نکرده است. در این کتاب آمده است: «انسان‌ها وقتی به درجه‌ای از کمال، معرفت و استقلال مادی برسند، حقوق خود را به دست خواهند آورد و دیگر نیازی نیست که آمریکا و اروپا و کمیته‌های حقوق بشر آن‌ها به حمایت از مردم کشوری جهان‌سومی بپردازند. روشنفکران این جوامع نیز باید نظر خود را به زیربنای آزادی معطوف دارند و نه به خود آزادی که میوه‌ای آسیب‌پذیر است؛ به‌ویژه زمانی که نارس از درخت چیده شود، به‌زودی پژمرده خواهد شد.»

«تاریخ نهضت‌های دینی سیاسی معاصر» نوشته علی‌اصغر حلبی، انتشارات: زوار/ ارائه‌ توسط: مهدی ریسی‌خو

مندرجات این کتاب از کوشش مسلمانانِ بیدار شده از خواب غفلت چندین صدساله برای کسب آزادی، استقلال، دست برداشتن از خرافات، پیکار با استبداد و خودکامگی در کشورهای مختلف اسلامی مانند: ایران، ترکیه، مصر، سوریه، لبنان، هند، پاکستان و حتی عربستان سخن می‌گوید.

«روابط بین‌الملل در اسلام» نوشته عبدالله جوادی آملی، انتشارات: اسراء/  ارائه توسط: محمدحسن حق‌منش

مطالب مندرج در این کتاب که تقریر مباحث آیت‌الله جوادی آملی است از دو بخش تشکیل‌شده است. بخش اول به مبانی و منابع حقوق و فقه اسلام می‌پردازد. این بخش از کتاب، تا حد زیادی رنگ و بوی فقهی دارد که ضروری است برای مخاطب غیر حوزوی بازنویسی شود. در بخش دوم، مؤلف به مسائل تخصصی علوم سیاسی و روابط بین‌الملل در اسلام ورود نموده و سعی کرده اصول حاکم و به عبارتی خطوط قرمز اسلام دراین‌باره را بیان نماید.

این اثر گران‌بها می‌تواند به‌عنوان منبعی دست‌اول در رشته‌های علوم سیاسی و روابط بین‌الملل موردتوجه قرار گیرد و نقطه شروع و فتح بابی برای تداوم و تکمیل فرایند علوم انسانی- اسلامی باشد.

گفتنی است؛ افتتاح بخش خوزستان‌شناسی کتابخانه علوم و تقدیر از ارائه‌کنندگان کتاب از بخش‌های دیگر این برنامه بود.