نهاد عمومی کتابخانه های عمومی کشور
1394/12/18 سه شنبه
..
همزمان با دوازدهمین سالروز تأسیس نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور (4)
امینی: راه تحول و توسعه کشور از کتابخانه‌ها آغاز می‌شود
اسماعیل امینی در گفت‌وگو با روابط عمومی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، درباره اولین پیوند خود با کتابخانه عنوان کرد: در حدود سال 50 زمانی که در کلاس دوم ابتدایی تحصیل می‌کردم، کتابخانه‌ای در کنار مدرسه‌ ما در محله نازی آباد تهران وجود داشت که برادر بزرگم برای اولین بار من را به آنجا برد. زمانی که وارد آن کتابخانه شدم، از دیدن آن همه کتاب ذوق زده شده بودم، به طوری که واقعا احساس می‌کردم وارد بهشت شده‌ام.

وی افزود: از برادرم خواستم که من را در آن کتابخانه که از کتابخانه‌های کانون پرورش فکری کودک و نوجوان بود، عضو کند. در آن زمان هم سن کمی داشتم و هم قدی کوتاه؛ به طوری که نمی‌توانستم کتاب‌ها را از قفسه‌های آنجا بردارم. اما خوشبختانه در آن کتابخانه قفسه‌های کوچکی برای کودکان نیز وجود داشت که من هم می‌توانستم از کتاب‌های آن استفاده کنم.

امینی با اشاره به نقش کتابداران در پرورش مخاطبان حرفه‌ای کتاب گفت: یکی از دلایلی که من بسیار به کتاب و ادبیات علاقه‌مند شدم، خانم کتابداری بود که در آن کتابخانه فعالیت می‌کرد. او بسیار دلسوزانه من را راهنمایی‌ می‌کرد و در انتخاب کتاب‌های مناسب به من مشاوره‌ می‌داد و حتی پس از مطالعه با من درباره آن کتاب حرف می‌زد و بسیار برای من و سایر مراجعان وقت می‌گذاشت. اما متأسفانه امروز پدرها و مادرها هم برای مطالعه کودکان خود وقت نمی‌گذارند.

این شاعر و منتقد ادبی در ادامه به عضویت خود در کتابخانه عمومی پارک شهر اشاره کرد و گفت: پس از کتابخانه کانون در کتابخانه عمومی پارک شهر عضو شدم و تا سال‌های بعد از انقلاب و جنگ نیز در آنجا روزگار گذراندم. دو سال آخر جنگ، در زمان موشک باران که من سرباز بودم، تمام وقتم را از صبح تا غروب در این کتابخانه، مطالعه می‌کردم.

وی ادامه داد: روزی یکی از مسئولین کتابخانه عمومی پارک شهر، به من گفت که «چرا هر روز از صبح تا شب به اینجا می‌آیی و کتاب می‌خوانی؟» از من پرسید «آیا پژوهشگری؟» من جواب دادم «نه» او گفت «پس حتما دیوانه‌ای!» البته درست می‌گفت، من دیوانه کتاب و مطالعه بودم.

امینی با اشاره به دوران سربازی خود در پادگان ژاندارمری گفت: در آسایشگاه ما 20 سرباز حضور داشتند و از آنجا که من تنها مشتری پروپا قرص کتابخانه ژاندارمری بودم، برای همه این سربازان به تناسب علایق‌شان از این کتابخانه کتاب می‌آوردم. یک روز که افسر ارشد ما را در پادگان در حال مطالعه دید، به قدری به وجد آمده بود که برای همه ما مرخصی تشویقی رد کرد.

این شاعر هر کتابخانه را به یک گلخانه تشبیه کرد و گفت: کتابخانه‌ها مانند باغ و گلخانه‌هایی هستند که گونه‌های مختلف گیاهان را از آفت حفظ می‌کنند و انسان‌ها دوست دارند تا با حضور در آنجا از زیبایی‌های این باغ و گلخانه استفاده کنند. اما متأسفانه رقابت و بازی بیهوده کنکور لایه‌ای بر هویت واقعی کتابخانه ها کشیده است.

وی تصریح کرد: برخلاف تصور بسیاری از دوستان، راه تحول ما و توسعه کشور در مسائل اقتصادی و یا سیاسی نیست؛ گرچه ممکن است در ابتدا خیلی مهم‌تر و جدی‌تر به نظر برسند، اما من معتقدم که راه تحول و توسعه کشور از کتابخانه‌ها آغاز خواهد شد.

امینی با بیان اینکه «کتابخانه‌ها آن هیاهو، غوغا و جاذبه سیاست و اقتصاد را ندارد» عنوان کرد: معتقدم که کار کتابداران فعالیتی خاموش، اما بسیار مثمر ثمر است. این سرمایه‌گذری فرهنگی حتما به حاصل خواهد نشست؛ هم در این دنیا و چه در دنیای باقی.

بيشتر
تعداد بازديد اين صفحه: 7531
تمامی حقوق این پورتال متعلق به نهاد کتابخانه های عمومی کشور می باشد

مجری سایت : شرکت سیگما