نهاد عمومی کتابخانه های عمومی کشور
1394/12/17 دوشنبه
..
همزمان با دوازدهمین سالروز تأسیس نهاد کتابخانه های عمومی کشور (2)
نهاد از نگاه دکتر فتاحی و دکتر عصاره
به گزارش روابط عمومی نهاد کتابخانه های عمومی کشور،‌ در آستانه دوازدهمین سالروز تأسیس نهاد کتابخانه ها نظر اساتید رشته علم اطلاعات و دانش شناسی (کتابداری) را در خصوص فعالیت های این نهاد در یک سال اخیر جویا شدیم.

شاهد اقدامات مثبت نهاد در جهت ایجاد انگیزه و نشاط در کتابداران بوده‌ایم

دکتر رحمت اله فتاحی،‌ عضو هیأت علمی دانشگاه فردوسی مشهد، ضمن ابراز خرسندی از تغییرات صورت گرفته در حوزه کتابخانه های عمومی کشور، اظهار داشت: همگان شاهد فعالیت‌های مثبت نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در جهت ایجاد انگیزه و نشاط در کتابداران بوده‌اند. امیدوارم نهاد در جذب بودجه و امکانات بیشتر از دولت موفق شود، تا ضمن رشد کمی کتابخانه‌های عمومی،‌ به ویژه در روستاها، شاهد نوسازی و شادابی بیش از پیش محیط کتابخانه‌ها نیز باشیم؛ اقشار مختلفی از جامعه به دلیل سطح پایین درآمد، قدرت خرید کتاب برای فرزندان خود را ندارند؛‌ از سوی دیگر، منازل خانواده‌های پرجمعیت حاشیه‌نشین، فاقد فضای مناسب برای مطالعه است؛ نبود امکانات لازم،‌ سرگردانی نوجوانان را به دنبال خواهد داشت؛ در این شرایط، ‌خطر قرارگیری در معرض انواع انحرافات اجتماعی نیز وجود دارد. بنابراین، آرزوی بزرگ من اینست که کتابخانه‌های عمومی کشور، به لحاظ کمی و کیفی، آنچنان توسعه یابند،‌ تا بتوانند نقش خود را در جامعه‌ای مدنی و فرهنگی، با این سابقه دیرینه تمدنی، به خوبی ایفا کنند.

روحیه شاد و کلام رضایتبخش کتابداران حکایت از سالی پر بار برای کتابخانه های عمومی دارد

دکتر فریده عصاره، عضو هیأت علمی دانشگاه شهید چمران اهواز، در این خصوص گفت: به نظر بنده سال جاری، سالی بسیار پر‌دستاورد برای کتابداران، نهاد و کتابخانه‌های عمومی کشور بود. روحیه شاد و کلام رضایتبخش کتابداران خود گویای این واقعیت است. حقوق کتابداران تا حدودی ترمیم شد و امید است، این تلاش تا سطح مطلوب ادامه یابد؛ منزلت کتابداران مورد توجه واقع شد، گلایه‌های آنان شنیده و تا حد امکان به آنها پاسخ داده شد؛ همچنین مجوز شرکت در کنکور نهاد، تنها به فارغ-التحصیلان رشته علم اطلاعات و دانش¬شناسی داده شد. مسئولین توانستند برخی از خواسته‌های خود را تحقق بخشند؛ تصویب وصول نیم درصد از درآمد شهرداری‌ها توسط مجلس، اهدا عناوین زیادی کتاب توسط ناشرین مختلف، جذب تعداد زیادی خیر و ... برخی از این موارد بود. مسائل و مشکلات کتابخانه‌ها، طی بازدید‌هایی که توسط نهاد برنامه ریزی شد، مطرح و تلاش‌هایی در جهت رفع  کاستی‌ها صورت گرفت.

وی ادامه داد: امید است با تلاش‌های پیگیر مسئولین و کارکنان نهاد در جهت رفع نارسایی‌ها، سال جاری به عنوان یکی از موفقیت‌آمیز‌ترین سال‌های نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور ورق بخورد.

بيشتر
تعداد بازديد اين صفحه: 6734
تمامی حقوق این پورتال متعلق به نهاد کتابخانه های عمومی کشور می باشد

مجری سایت : شرکت سیگما