نهاد عمومی کتابخانه های عمومی کشور
..
بندرعباس:
مسابقه نقاشی در کتابخانه عمومی علامه طباطبائی بندرعباس
..
فسا:
برنامه های بزرگداشت «روز فسا» در کتابخانه‌های عمومی این شهرستان
..
منجیل:
کتابخانه عمومی پیامبر اعظم(ص) بازگشایی شد
..
کامیاران:
کتابخانه شهید فریدون رستمی روستای شیروانه به بهره‌برداری رسید
..
قزوین:
افتتاح بخش مرجع کتابخانه عمومی امام خمینی(ره)
1395/10/14 سه شنبه
..
نویسنده و شاعر کودک و نوجوان:
کنگره شعر کتاب به یک دوره محدود نشود

نویسنده و شاعر کودک و نوجوان، برگزاری کنگره شعر کتاب را اقدامی پسندیده دانست و پیشنهاد کرد؛ این کنگره محدود به یک دوره نشود.


به گزارش روابط عمومی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، غلامرضا بکتاش روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا اظهار داشت: کودکان با تبلیغ روی تابلو و بنر کتابخوان نمی شوند، آنچه اهمیت دارد، تجربه حسی آنهاست بدان معنا که لازم است کودکان کتاب را ورق بزنند و مطالعه را به این روش تجربه کنند.

وی با بیان اینکه خواندن کتاب در فضای مجازی جایگزین گرفتن کتاب در دست و مطالعه نخواهد شد، افزود: حتی اگر کودکان می خواهند از روی تبلت مطالعه کنند، ابتدا باید این یار مهربان را تورق و تجربه مطالعه را بدین ترتیب کسب کنند، هرچند باید علاوه بر کتاب های درسی، کتاب های غیردرسی هم توسط کودکان خوانده شود.

این نویسنده و شاعر کودک درباره اشعاری که سروده است، گفت: در همه شعرهایم به چشیدن کتاب اشاره کرده ام، کتاب ها را باید مثل ادویه مزه مزه کرد، کتاب از نان شب برای ما واجب تر است.
به گفته نویسنده «با دو چشمم می چشم»، متاسفانه تعداد فست فود فروشی ها زیاد اما کتاب فروشی ها کم است.

بکتاش ادامه داد: دانش ایجاد مطالبه می کند، یعنی وقتی مردم نمی دانند، کارآیی کتاب چیست به طرف آن نمی روند بنابراین وقتی لذت کشف را ندانیم چگونه می توانیم سراغ کتاب رویم.

وی با بیان اینکه نیاز به حس طعم کتاب وجود دارد، اضافه کرد: هنوز فرزندان ما از کلاس انشا فراری هستند هر چند بعضی معلم ها مانع انتقال لذت نوشتن و خواندن شده اند و معتقدند از نوشتن پول به دست نمی آید.

به گفته این شاعر، کلاس انشا آزمایشگاهی برای نویسنده، شاعر، خطیب، روانشناس و جامعه شناس شدن است و در هرجامعه ای که آزمایشگاه ضعیف باشد، دانشگاه ضعیف خواهد شد.

بکتاش ادامه داد: اولین و آخرین هدف جوانان شاعر، کارمندی در جایی است که خلاقیت ها در آن کور می شود، درحالیکه نیاز به فکر، اندیشه، خلاقیت و کشف است.

وی با اشاره به برگزاری کنگره ملی شعر کتاب افزود: برگزاری این کنگره اقدامی پسندیده است به شرط اینکه به یک دوره محدود نشده و تداوم داشته باشد.

کنگره ملی شعر کتاب به همت نهاد کتابخانه های عمومی کشور برگزار می شود، شاعران می‌توانند آثار خود را تا 30 دی ‌ماه به نهاد به نشانی تهران، میدان ولیعصر (عج)، بلوار کشاورز، خیابان شهید کبکانیان، خیابان طباطبایی رفیعی، پلاک 18، معاونت توسعه کتابخانه‌ها و کتابخوانی، اداره کل فرهنگی و یا از طریق پست الکترونیکی به نشانی Info@poemketab.ir و همچنین از طریق پیام‌رسان تلگرام به شماره 09904553067 ارسال کنند.

آرشيو
تعداد بازديد اين صفحه: 2114
اطلاعات بازدید از سایت
تعداد بازديد اين صفحه: 11463250
تعداد بازديد از سايت: 148416244
تعداد بازديد زيرپورتال: 51771624
اين زيرپورتال امروز: 39547
در امروز: 128524
اين صفحه امروز: 18095
دريافت RSS در امروز: 165503 دريافت RSS صفحه: 461
تمامی حقوق این پورتال متعلق به نهاد کتابخانه های عمومی کشور می باشد

مجری سایت : شرکت سیگما