نهاد عمومی کتابخانه های عمومی کشور
..
بندرعباس:
مسابقه نقاشی در کتابخانه عمومی علامه طباطبائی بندرعباس
..
فسا:
برنامه های بزرگداشت «روز فسا» در کتابخانه‌های عمومی این شهرستان
..
منجیل:
کتابخانه عمومی پیامبر اعظم(ص) بازگشایی شد
..
کامیاران:
کتابخانه شهید فریدون رستمی روستای شیروانه به بهره‌برداری رسید
..
قزوین:
افتتاح بخش مرجع کتابخانه عمومی امام خمینی(ره)
1395/10/18 شنبه
..
بیابانکی در گفتگو با ایرنا مطرح کرد:
مردم کتابخوانی نیستیم/شاعران اهل مطالعه کم هستند

شاعر و طنزپرداز کشور گفت: برای کتاب خواندن، همت و اراده‌ای ملی نیاز است در حالی که ما مردمی کتابخوان نیستیم، هر چند در گذشته چنین نبودیم.


به گزارش روابط عمومی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، سعید بیابانکی شاعر و طنزپرداز کشور در گفت وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا اظهار داشت: بیشتر جوانانی که انقلاب کردند باسواد بودند و بسیاری از آنها کتاب‌های دکتر شریعتی، شهید مطهری، تاریخ و شعر شاعران مبارز را می‌خواندند اما امروز شاهدیم یک سریال یا شبکه ماهواره‌ای می‌تواند تاثیرگذار باشد در حالی که این، نشانه بی‌سوادی است و باید درصدد رفع آن بود.

شاعر کتاب «سکته ملیح» و منتقد ادبی درباره میزان ارتباط شاعران جوان با کتاب گفت: تعداد شاعرانی که اهل کتاب و مطالعه باشند، محدود است زیرا هر اندازه شعر، عمیق باشد، نشان از سواد آن شاعر و میزان مطالعه او دارد.

به گفته وی، شاعران جوان در بهترین حالت، آثار یکدیگر را می‌خوانند اما آنچه به آنها به جز شعر خواندن الهام می‌دهد، کتاب‌های تاریخی، فلسفی است هرچند بخشی از این بی‌توجهی به کتاب به چیرگی دنیای مجازی بر زندگی شاعران برمی‌گردد در حالی که هیچ چیز جای کتاب را نمی‌گیرد.

بیابانکی با بیان اینکه در جوانی علاقه‌مند به خواندن رمان‌های ایرانی و خارجی و متون کلاسیک بود، اضافه کرد: به نظر من جوانان شاعر این کار را هم نمی‌کنند در حالی که باید بر متون ادبی کلاسیک مسلط باشند به عبارتی در صورتی که شاعران جوان بسیاری از متون کهن ادبیات را بخوانند، شاهکار کرده‌اند.

وی با اشاره به نحوه سرودن شعر برای کتاب و مطالعه افزود: هر اندازه در سرودن شعر برای این موضوع، بیان، غیرمستقیم‌تر و هنری‌تر باشد، تاثیرگذاری بیشتری دارد.

برای تبلیغ کتابخوانی همه شیوه‌ها را به کار بندیم

وی افزود: حدود 10 سال است که کتاب نخواندن نقد می‌شود و همه مسئولان و دست‌اندرکاران توصیه به خواندن کتاب می‌کنند در حالیکه این بیان تاثیر ندارد زیرا اگر اثربخش بود، اکنون نباید مشکل کتابخوانی وجود داشت.

شاعر کتاب «یلدا» ادامه داد: در برخی کشورها وقتی خانه‌ای ساخته می‌شود، شهرداری برای ارائه مجوز پایان کار، صاحبخانه را ملزم می‌کند تا یک اثر هنری خریداری و بر دیوار خانه نصب کند، پیشنهاد می‌کنم در ایران چنین قانونی اجرا شود و برای دریافت مجوز پایان کار ساختمان، ملزم به خریداری 20 جلد کتاب شویم.

وی با بیان اینکه باید برای تبلیغ کتابخوانی همه شیوه‌ها را به کار بندیم، گفت: چند سال پیش در فیلم «هامون» که داستان زندگی یک دانشجوی فلسفه را روایت می‌کرد در چند سکانس در دست بازیگر نقش اول، کتاب‌هایی مثل «ابراهیم در آتش»، «ترس و لرز» و «آسیا در برابر غرب» بود که فروش این کتاب‌ها در آن سال به شدت زیاد شد.

بیابانکی افزود: این موضوع نشان می‌دهد، مردم راه‌های موثر و متفاوت را برای کتابخوانی می‌پذیرند به طوری که وقتی یک شخصیت، کتابی را معرفی کند، مردم، سمت آن می‌روند.

نویسنده مجموعه شعر «نامه‌های کوفی» با توصیه به شاعران جوان اظهار کرد: بهترین شیوه برای سرودن شعر با موضوع کتاب، تاثیرپذیری از کتاب‌های معروف در این حوزه است، وقتی رمانی و تحت تاثیر آن شعری گفته شود در ذیل آن بنویسم که این شعر برگرفته از فلان کتاب است. هرچند درباره کتاب و مطالعه هم شعرگفتن خوب است ولی این شیوه هم موثر است.

وی برگزاری کنگره ملی شعر کتاب را اقدامی پسندیده دانست و اظهار کرد: در صورتی که کنگره ملی شعر کتاب، شاعران و جوان را به کتابخوانی تشویق کند، کاری بزرگ انجام شده است.

کنگره ملی شعر کتاب به همت نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور برگزار می‌شود، شاعران می‌توانند آثار خود را تا 30 دی ‌ماه به نشانی تهران، میدان ولیعصر(عج)، بلوار کشاورز، خیابان شهید کبکانیان، خیابان طباطبایی رفیعی، پلاک 18، معاونت توسعه کتابخانه‌ها و کتابخوانی، اداره کل فرهنگی و یا از طریق پست الکترونیکی به نشانی Info@poemketab.ir و همچنین از طریق پیام‌رسان تلگرام به شماره 09904553067 ارسال کنند.


آرشيو
تعداد بازديد اين صفحه: 2240
اطلاعات بازدید از سایت
تعداد بازديد اين صفحه: 11463261
تعداد بازديد از سايت: 148416328
تعداد بازديد زيرپورتال: 51771651
اين زيرپورتال امروز: 39574
در امروز: 128608
اين صفحه امروز: 18106
دريافت RSS در امروز: 165503 دريافت RSS صفحه: 461
تمامی حقوق این پورتال متعلق به نهاد کتابخانه های عمومی کشور می باشد

مجری سایت : شرکت سیگما