نهاد عمومی کتابخانه های عمومی کشور
..
بندرعباس:
مسابقه نقاشی در کتابخانه عمومی علامه طباطبائی بندرعباس
..
فسا:
برنامه های بزرگداشت «روز فسا» در کتابخانه‌های عمومی این شهرستان
..
منجیل:
کتابخانه عمومی پیامبر اعظم(ص) بازگشایی شد
..
کامیاران:
کتابخانه شهید فریدون رستمی روستای شیروانه به بهره‌برداری رسید
..
قزوین:
افتتاح بخش مرجع کتابخانه عمومی امام خمینی(ره)
1395/10/14 سه شنبه
..
طراح پوستر سومین دوسالانه کارتون کتاب؛
مخاطبان کارتون و کاریکاتور قطعا از اهالی کتاب هستند

مسعود ضیایی درباره تأثیر کارتون در فضای کتابخوانی کشور گفت: کارتون و کاریکاتور به طور ذاتی چالش فکری ایجاد می‌کنند؛ این چالش فکری مخاطب را به سوی ارتقاء سطح درک بصری خود،‌ سوق می دهد؛ و یقینا میل به رشد و کمال، مقدمه ورود به مسیر دانایی است.


به گزارش روابط عمومی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، مسعود ضیایی، از کارتونیست های برتر ایرانی است که از سال 1372 و با انتشار اثر «مردی که قلبش را مثل بادبادک به هوا داده است» در نشریه طنز و کاریکاتور، کار خود را به صورت حرفه ای آغاز کرد. وی که به گفته خویش آثار خود را با الهام از زندگی روزمره مردم و لا به لای حوادث کوچه و خیابان های شهر می آفریند، کاریکاتور را هنری عمیق و تأثیرگذار می داند که به سادگی به دست گرفتن یک خودکار و تعدادی مداد رنگی، مفاهیمی متنوع را با چاشنی جذابیت بصری همراه و ماندگار می کند.

ضیائی ‌که اثر برگزیده وی در دومین دوسالانه کارتون کتاب به عنوان پوستر سومین دوره این جشنواره انتخاب شد، با اشاره به تأثیر مطالعه در موفقیت حرفه ای خود اظهار داشت: مطالعه بخشی از زندگی من و جزء لاینفک آن بوده است. مطالعه کتاب های روانشناسی برایم بیش از همه جذاب است و هر روز،‌ بخشی از زمانم صرف مطالعه کتاب های ادبی و روانشناسی می شود؛ و این جدای از مطالعه اخبار در نشریات و روزنامه ها و مقالات تحلیلی است.

وی با اشاره به تفاوت مفهوم کارتون و کاریکاتور،‌ در خصوص میزان استفاده از کاریکاتور برای انجام کارهای ترویجی در سطح جهان گفت: کارتون، طراحی موضوعات و کاریکاتور، طراحی چهره است؛ امروز کاریکاتور، یک رسانه با نفوذ در ایجاد وترویج فرهنگ در تمامی کشورها محسوب می شود؛ از اینرو تعداد جشنواره های مربوط به این هنر نزدیک به تعداد جشنواره های سینمایی است؛ و این جدای از کارتون های مطبوعاتی است.

ضیائی در پاسخ به این سوال که تأثیر کارتون در ترسیم فضای کتابخوانی کشور و تغییر آن چه نقشی دارد؟‌ تصریح کرد: مسلما کارتون نقشی کمکی خواهد داشت؛ چرا که کارتون و کاریکاتور به طور ذاتی چالش فکری ایجاد می کنند؛ این چالش فکری سطح درک بصری مخاطب را ارتقاء می دهد و یقینا میل به رشد و کمال، مقدمه ورود به مسیر دانایی است؛ بنابراین مخاطبان کارتون و کاریکاتور قطعا از اهالی کتاب هستند.

وی درباره تجربه حضور خود در دوسالانه بین‌المللی کارتون کتاب اظهار داشت: ازآنجایی‌که اصولا به طراحی با موضوع کتاب علاقه‌مندم، مایلم در این جشنواره شرکت کنم و سهمی هرچند کوچک در ترویج فرهنگ کتابخوانی داشته باشم. من در همه دوره‌های این جشنواره حضور داشتم و معتقدم سطح این جشنواره هم‌تراز با سایر جشنواره‌های بین‌المللی جهان و مورد اعتماد و استقبال تمامی کارتونیست های بین‌المللی بوده است؛ این خود نشان از سطح بالای برگزاری این جشنواره است.

آرشيو
تعداد بازديد اين صفحه: 2621
اطلاعات بازدید از سایت
تعداد بازديد اين صفحه: 11463051
تعداد بازديد از سايت: 148414541
تعداد بازديد زيرپورتال: 51771209
اين زيرپورتال امروز: 39132
در امروز: 126821
اين صفحه امروز: 17896
دريافت RSS در امروز: 165497 دريافت RSS صفحه: 455
تمامی حقوق این پورتال متعلق به نهاد کتابخانه های عمومی کشور می باشد

مجری سایت : شرکت سیگما